| anonim_4396 a întrebat:

am de facut la tic un proiect si eu am ales orasu Roma, ma gandeam sa pun o melodie frumoasa sau mai multe pe fundal si ma gandeam la muzica clasica frumoasa, stie cineva vreun muzicial italian gen Mozart sau Beethoven, bine, astia erau nemtilaughing nu prea le am cu muzica clasica, dar ma gandeam ca e mai potrivita

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Îmi place proiectul tău şi faptul că te-ai înscris la aşa o temă. Cântăreţii scrişi de 100SweetSmile4you sunt cântăreţi de muzică uşoară de acum vreo 20-30 de ani, nu asta îţi trebuie şi asta nu e muzică clasică :)
Cel mai iubit compozitor de muzică clasică italian este Giuseppe Verdi, care a trăit şi a compus în secolul al XIX-lea. Este faimos mai ales pentru operele Rigoletto, Nabucco, Il Trovatore, Traviata, Aida, Otello. Uite aici o arie vestită din Rigoletto, interpretată de Luciano Pavarotti tânăr http://www.youtube.com/watch?v=8A3zetSuYRg. Dacă scrii pe YouTube la search "giuseppe verdi" găseşti foarte multe arii, coruri şi balete din operele compozitorului italian.
Te invit pe website-ul http://www.lecturirecenzate.ro/ Pa, pa!

3 răspunsuri:
| 100SweetSmile4you a răspuns:

Toto Cutugno ("Lasciate mi cantare" este o melodie minunata de-a lui)
Umberto Tozzi
Adriano Celentano

Acestia imi plac foarte mult, au melodii superbe.
Alti artisti vechi, din Italia, nu prea mai stiu...decat Ricchi e Poveri, dar muzica lor nu prea cred ca se potriveste.

| 100SweetSmile4you a răspuns:

Toto Cutugno ("Lasciate mi cantare" este o melodie minunata de-a lui)
Umberto Tozzi
Adriano Celentano

Acestia imi plac foarte mult, au melodii superbe.
Alti artisti vechi, din Italia, nu prea mai stiu...decat Ricchi e Poveri, dar muzica lor nu prea cred ca se potriveste cu ce ai vrea tu...

| irina40 a răspuns:

Gasesti pe youtube Alan Sorrenti - Tu Sei L'Unica Donna Per Me sau Nek - Abbracciami... e muzica italiana veche! Succes!