| xDanyxDany a întrebat:

am de facut "o inventie" electrica pentru m3 la scoala si as vrea sa fac ceva asemanator din videoclipul din linkul urmator dar nu inteleg de nici o culoare cum prind turatie acei magneti. Dau funda cui imi explica cum prind turatie magnetii aia sau celui care imi da o idee mai buna.
https://www.youtube.com/watch?v=jKFTAobM-l0

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Șuruburile sunt puse la mișto (pe jumate), ca să ascundă bateriile și să pară ce motorul ăla se „auto-alimentează". Bobinele nu au plus. Doar bateriile. Și de la plusul bateriei, tensiunea intră în bobină, de acolo (prin celălalt capăt al acesteia) se închide printr-un contact magnetic înseriat cu un rezistor de 5 Ohmi spre minusul bateriei. Închiderea și deschiderea circuitului electric creează un câmp magnetic suficient pentru a pune în mișcare cei doi magneți de difuzor de pe ax. Pe „limba" aia de lemn e fixat releul reed (contactul magnetic) și în funcție de poziția lui, face ca variația câmpului magnetic să întrețină (sau nu) mișcarea de rotație.
Simplu.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Minunea are trei părți - schema e într-a treia: http://youtu.be/fM6-4D74bi4

| xDanyxDany explică (pentru mihai69):

Am vazut si partea a treia dar ma crezi ca nu inteleg?, eu nu inteleg in primul rand unde e legat plusul de la bobinele alea, si in videoclip se vedea bobina infasurata dupa doua suruburi si in schema asta zice ca sunt acumulatori...

| mihai69 a răspuns (pentru xDanyxDany):

Șuruburile sunt puse la mișto (pe jumate), ca să ascundă bateriile și să pară ce motorul ăla se „auto-alimentează". Bobinele nu au plus. Doar bateriile. Și de la plusul bateriei, tensiunea intră în bobină, de acolo (prin celălalt capăt al acesteia) se închide printr-un contact magnetic înseriat cu un rezistor de 5 Ohmi spre minusul bateriei. Închiderea și deschiderea circuitului electric creează un câmp magnetic suficient pentru a pune în mișcare cei doi magneți de difuzor de pe ax. Pe „limba" aia de lemn e fixat releul reed (contactul magnetic) și în funcție de poziția lui, face ca variația câmpului magnetic să întrețină (sau nu) mișcarea de rotație.
Simplu.