| Dany2335 a întrebat:

am la romana doua exercitii:
1)Prepozitiile contra, imprejurul, inapoia, contrar, conform, aidoma sa insoteasca substantive, pronume.numerale...propozitii cu ele...
2)Prepozitiile despre, dintre, dinspre, inspre, sa faca legatura intre :a)un complement; b)un atribut din cuvintele determinate de aceasta.tot propozitii
Dau funda celui si care o zice bine si primul...

Răspuns Câştigător
| Nelu_Visan_1972 a răspuns:

FrozEenSoul te rog sa nu te mai dai destept si sa taci din gura ca eu nu vad undeva sa scrie ca este interzis temelor! Ba chiar pentru asta si exista TPU, toti pentru unu (deci te rog sa nu te mai bagi daca nu stii... straight face ), Asa deci si copilul meu are aceasta tema dar din cauza unor copi care nu au ce face, el nu a gasit nimic, decat a-2-a zis cand a intrebat-o pe doamna prof. happy

3 răspunsuri:
| FrozEenSoul a răspuns:

Acest site este destinat intrebarilor(nu despre teme)... Si scrie clar : fara intrebari pentru tema de vacanta sau alte teme! nu raspund!

| Nelu_Visan_1972 a răspuns (pentru FrozEenSoul):

FrozEenSoul te rog sa nu te mai dai destept si sa taci din gura ca eu nu vad undeva sa scrie ca este interzis temelor! Ba chiar pentru asta si exista TPU, toti pentru unu (deci te rog sa nu te mai bagi daca nu stii... straight face ), Asa deci si copilul meu are aceasta tema dar din cauza unor copi care nu au ce face, el nu a gasit nimic, decat a-2-a zis cand a intrebat-o pe doamna prof. happy

| Nelu_Visan_1972 a răspuns:

FrozEenSoul te rog sa nu te mai dai destept si sa taci din gura ca eu nu vad undeva sa scrie ca este interzis temelor! Ba chiar pentru asta si exista TPU, toti pentru unu (deci te rog sa nu te mai bagi daca nu stii... straight face ), Asa deci si copilul meu are aceasta tema dar din cauza unor copi care nu au ce face, el nu a gasit nimic, decat a-2-a zis cand a intrebat-o pe doamna prof. happy

| Leonard_Léo_1999 a răspuns:

Contra
a)substantiv-Ea era contra petitiei.
b)pronume-Este contra dumneaei.
c)numeral-Am fost contra primului protestant.
Imprejurul
a)substantiv-Mergea imprejurul cladirii.
b)pronume-Dansa imprejurul dansei.(dansei-pronume)
c)numeral-Canta imprejurul sfertului de scena.
Inapoia
a)__//__ Privea inapoia masinii.
b)__//__ Inapoia sa era magazinul.
c)__//__ Privea inapoia primului castigator.
contrar
a)__//__Nu a invatat lectia contrar scuzelor.
b)__//__Mergea contrar lui.
c)__//__S-a suparat contrar primului cumparator.
conform
a)__//__A invatat conform lectiei.
b)__//__Mergea elegant conform lui.
c)__//__A pastrat linistea conform primei reguli.
aidoma
a)__//__A dansat aidoma pasilor de dans.
b)__//__Gandeste aidoma lui.
c)__//__A sarit aidoma primului elev.