| Ioanarri a întrebat:

Bună TPU am nevoie de ajutor, la școală mi se cer niște noțiuni pe care nu le-am învățat la timp iar acum în clasa 8-a nu mă descurc la analiza(sintactică și morfologică) la Limbă Romană îmi puteți spune va rog următoarele lucruri pentru a le putea învăța?
1.Verbele predicative, nepredicative cum le pot deosebi
2.Modurile
3.Timpurile
4.Diatezele
5.Părțile de propoziție Subiect, Complement etc.(Și cum le pot găsi) intr-o propoziție
Ofer funda celui mai bun răspuns, va rog ajutati-ma!

1 răspuns:
| Irinamujoperufe a răspuns:

Salut...verbele predicative sunt singure formeaza verbul singur ex: eu citesc, tu mananci, Cristina rade
pe cand cele nepredicative nu formeaza singure predicatul ex:
eu am citit, tu vei manca, Cristina ar rade.
cele nepredicative sunt mai complexe, iar cele predicative mai simple si singure
http://elearning.masterprof.ro/......belor.html aici ai modurile si timpurile. sunt simple citeste cu atentie simemoreaza-le

un exemplu: la diateza pasiva e mai usor, actiunea e facuta imediat si direct de catre un subiec ex:
Copiii merg la școală. (subiectul copiii efectuează acțiunea – "merg")

la diateza pasiva e asa:
Copiii sunt plecați la școală.

subiectul si predicatul sunt cele mai importante intr-o propozitie. subiectul raspunde intotdeauna la intrebarea CINE? iar predicatul raspunde la CE face subiectu?
cand ai o propozitie complementul e legat de predicat si atributul de subiect
ex
Copiii frumosi merg la scoala.
Cine-subiect-copiii
ce fac copiii-predicat-merg
care copii-frumosi-atribut
unde merg-complement-la scoala

ca sa ajungi la atribut pui intrebare la subiect si ca sa ajungi la complement pui intrebare la predicat.

bafta si atentie