| RazvanSmile a întrebat:

am nevoie de ajutor la niste probleme la biologis, NU E TEMA!

1. Calculati timpul de reactie al unui reflex bineuronal, cu lungimea traseului fiecarui neuron de 60 cm, stiind ca viteza de transmitere a impulsului nervos pe neuronul senzitiv are valoarea maxima iar pe neuronul motor, valoare minima. Se ia in considerare timpul de intarziere la nivelul unei singure sinapse de 0.5 m/s. Variante : A 17.5 s; B 0.185 m/s; C 0.017 si D 18.5 m/s

2. Un sunet de aude timp de 2 minute de la plecarea trenului din gara. Stiind ca viteza sunetului este de 340 m /s, aflati ce distanta a parcurs trenul. Variante : A. 400000 B 40800 C. 40900 D. nici unul nu e corect

Răspuns Câştigător
| facepalmlol a răspuns:

Buna.
La 1 nu stiu, dar la 2 trebuie sa aplici formula de la fizica cu distanta egala cu viteza inmultita cu timpul.

1 răspuns: