| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie sa conjug verbul "a trebui" la modurile personale si nepersonale la persoana a III a singular si nu stiu cum sa il pun de ex la modul indicativ la timpurile sale ...si la altele ...va rog frumos spuneti-mi si mie :X. Dau fundă kiss. Mulţumeesc happy!

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Indicativ:
prezent- el/ea trebuie
imperfect- el/ea trebuia
perfect compus- el/ea a trebuit
perfect simplu- el/ea trebuisera
mai mult ca perfect- el/ea trebuise
viitor- el/ea va trebui
viitor anterior- el/ea va fi trebuit
Conjunctiv
prezent- el/ea sa trebuiasca
perfect- el/ea sa fi trebuit
Conditional optativ
prezent- el/ea ar trebui
perfect- el/ea ar fi trebuit
Imperativ- n-are ca e doar la pers 2 sg si pl

Infinitiv- a trebui
Participiu- trebuit/a
Supin- de trebuit
Gerunziu- trebuind

A fost greu? Mai e nevoie sa spun care sunt modurile personale sau impersonale?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Limba română, zero. Felicitări.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu puteam. Mă distrează proastele care nu cunosc limba română nici măcar la nivel de începători, dar doresc să fie luate-n seamă. Ţărănci parvenite din familii la fel de inteligente ca ele laughing Bravo, agramato!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia uite, DUTE scris legat...da. Eşti foarte inteligentă. Dacă nu ai avea doi neuroni în plus faţă de o vacă... când te-ar trage de ţâţe ai începe să mugi, de deşteaptă ce eşti laughing Norocul tău că eşti femeie, o să găseşti un ţărănoi prost ca tine să te întreţină laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îţi dai seama că vorbind cu prostia omenească în persoană nu era să discut cu ea decât în termenii pe care ştie să-i recunoască. Mă-ta trebuie să fie mândră de tine, te-a scos dracului din ea că ocupai locul degeaba. Generaţii de imbecili ce sunteţi!