| Sechelioancalin a întrebat:

Buna TPU am niște întrebări despre liceu cum ar fi:

Ce materii fac si cate ore/saptamana fac la profilele turism si alimentatie si filologie? Ce materi am la BAC cu aceste profile si unde ma pot angaja

Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

La filo faci materii ce tin de uman, predominant limba romana, limbi straine, istorie, geografie si socio-umane. De pe clasa a 11-a scapi de mate, chimie, biologie si fizica si iti baga mai mult din cele mentionate mai sus. Bacul il dai la romana de uman, istorie obligatoriu si de ales dintre logica, geografie, psiho, economie, filosofie si sociologie. Teze dai la romana, istorie, latina si limba 1. De angajat nu prea conteaza liceul, conteaza facultatea pe care o alegi dupa si in general la filo nu ai foarte multe posibilitati. Ai avea dreptul, limbile straine, stiintele politice, relatiile intrernationale, facultatea de geografie, de jurnalism, etc

De turism nu stiu. Stiu doar ca dai bacul la romana, matematica mai usoara si inca o materia la alegere, de obicei geografia