| GeorgeMariusSgl a întrebat:

saptamana viitoare dau evaluarea nationala la romana si matematica.As dori sa ma ajutati cu ceva.
La romana as vrea niste demonstratii de apartenenta la genul epic/liric cat di demonstratie si argumentare ca o opera este schita/basm.
La matematica as vrea formulele matematice(aria laterala,aria bazei,aria totala,aria,volumul,perimetrul,perimetrul bazei,inaltimea,apotema piramidei, apotema bazei) Formulele la toate figurile geometrice...
Funda mare promit!

1 răspuns:
| unconnected a răspuns:

Apartenenta la genul epci/liric si celelalte pe care le-ai zis le poti gasi in cartile de comentarii.Gandestete ca nu pot sa stau si sa-ti scriu aici un comentariu intreglaughing.La schita si la basm porneste de la definitie.Nu cred ca nu o ai intr-o carte sa intr-un caiet. La matematica nu ma prea pricep pentru ca nu sunt a8a.Dar cu siguranta vei gasi formulele si tot ce-ti trebuie in caiet, pentru ca totusi lectiile alea le-ai facutlaughing