| nessayaR a întrebat:

La transer e adevarat ca au prioritate cei de la alte profiluri? Cum iti da acordul in functie de cand ai depus cererea?

Răspuns Câştigător
| kid08 a răspuns:

Salut! Nu au prioritate cei de la alte profiluri. E egalitate peste tot, nu are importanta de unde te transferi. Ceea ce conteaza in acest caz este media. Trebuie sa ai media mai mare decat ultimul din clasa in care vrei sa te transferi. Daca indeplinesti aceasta conditie te vei putea transfera fara problema in clasa in care doresti. Daca dorest sa te muti pentru colegi intr-o clasa de acelasi profil, eu iti sugerez sa nu o faci, deoarece s-ar putea ca in clasa cealalta sa nu fie ceea ce ti-ai inchipuit tu. Iti spun din proprie experienta. Sunt clasa a12-a si am vrut sa ma mut din clasa a9-a de 1000 de ori in clasa paralela, dar ai mei nu m-au lasat si le multumesc. Nu regret nimic. Transfera-te doar daca e sa mergi intr-o clasa mai buna decat cea in care esti deja. Sper sa-ti fie de folos informatiile!

| nessayaR explică (pentru kid08):

Asta e problema. Vreau sa ma transfer acolo pentru un baiat care imi place.

| kid08 a răspuns (pentru nessayaR):

Salut! Ce ai rezolvat cu transferul? Exact pentru acelasi motiv voiam si eu sa ma transfer, dar sa nu faci asta. Daca vei fi mereu langa baiatul de care iti place te vei plictisi de el si s-ar putea sa-l vezi cu alti ochi fiind colega cu el. Cand am inceput clasa a9-a mergeam destul de des in clasa paralela(in care am vrut sa ma mut) deoarece aveam acolo colegi de generala. Printre acei colegi se afla si cea mai buna prietena a mea. Am tot mers pe la ea prin clasa si in acest fel am cunoscut un baiat de care, pana la urma, m-am indragostit. In semestul 2 am vrut sa ma mut in acea clasa si tot inventam motive ca e prea mare concurenta in clasa mea, care intr-adevar e mult mai buna decat cealalta (in care e baiatul respectiv), tot spuneam ca nu imi plac profesorii, colegii, dar ai mei si-au dat seama ca sigur e vorba de ceva baiat(mi-au zis asta mai tarziu) si nu m-au lasat sa ma mut. Nu regret deoarece am reusit sa ma apropii foarte tare de baiatul respectiv. Daca as fi in clasa cu el, nu ne-am intelege asa de bine. Crezi ca daca vei fi mereu langa el relatia voastra nu are cum sa se destrame? Acum, dupa ce am inteles unele lucruri, mi se pare putin aiurea sa iti doresti sa fii in clasa cu persoana iubita. Daca vei fi cu el in clasa, alta va fi atitudinea lui fata de tine. Gandeste-te putin ce inseamna coleg si ce inseamna prieten. Eu am decis ca acel baiat sa fie pentru mine mult mai mult decat un coleg si te sfatuiesc sa nu te muti. Incearca sa vorbesti cat mai mult cu baiatul respectiv si sa va imprieteniti mai intai. Iti garantez ca daca veti fi intr-o clasa, lucrurile nu vor fi atat de roz pe cat par. Sper ca te-am ajutat. Astept sa-mi spui ce ai hotarat! P.S. Daca vrei sa mai vorbim despre asta, spune-mi, si am sa-ti dau id-ul meuhappy.

3 răspunsuri:
| cryssu2008 a răspuns:

Depinde in ce consta transferul tau. Daca doresti sa te transferi de la un profil la altul in acelasi liceu sau la alt liceu. Nu cred ca eu prioritate cei de la alte profilul, cred ca cel mai important este motivul pentru care invoci transferul.