| Cypry4n a întrebat:

Buna tpu.Am o intrebare legata de facultate. Eu sunt la mate-fizica(stinte ale naturii) vreau sa stiu daca pot sa dau la o facultate de informatica (avand in vedere ca nu mai fac info doar TIC). Si eu as vrea sa dau si la Inginerie(petrol) Ma descurc foarte bine la mate dar e M2 la chimie iarasi bine si la fizica ok, dar nu am note mari (nu ca nu as sti, din alte motove).

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti da insa va trebui sa stii pasul in ceea ce priveste programarea cu cei care au deja aceste cunostinte. In general programare se ia oarecum de la 0 in facultate, deci cu ceva efort vei face fata.

Cu matematica in schimb va fi mai dificil. Trebui sa ai baza in ceea ce priveste analiza matematica

| ElenaSA a răspuns:

Sigur ca poti da la Informatica. Nu sunt restrictii pentru niciuna dintre facultatii. Vezi daca se da admitere si daca da, daca poti rezolva subiectele date in alti ani.In rest, bafta!

| Kr0ne a răspuns:

Hei, buna. Eu am fost pe profil matematica-informatica intensiv info si acum sunt la Politehnica din Timisoara, sectia Informatica. Pot sa-ti zic de pe acum. ca daca nu ai baze MEDII(+) in C, C++, sau macar sa intelegi mediu programarea nu are rost. Am niste prieteni care nu au baza deloc in Informatica si nu isi iau anul. Nu vreau sa te descurajez, dar nu vreau sa te vad ca ei suparati ca au venit la Informatica.

Salut.