| InfinitulNegru725 a întrebat:

am o mare încurcătură. Ma puteți ajuta si pe mine vă rog. În ce țări se vorbesc limbile neolatine?

Răspuns Câştigător
| Tukann a răspuns:

Explicatia limbi romanice sau neolatie :Italia Spania România Estonia Franta Portugalia

| InfinitulNegru725 explică (pentru Tukann):

Mulțumesc mult laughing

| andreia67 a răspuns (pentru Tukann):

Estonia?

| Tukann a răspuns (pentru andreia67):

Da ...limba estona e neolatina

| andreia67 a răspuns (pentru Tukann):

"Estonian belongs to the Finnic branch of the Uralic languages, along with Finnish, Karelian, and other nearby languages. The Uralic languages do not belong to the Indo-European languages. Estonian is distantly related to Hungarian and to the Sami languages."
https://en.wikipedia.org/wiki/Estonian_language