| Andreea_Ureche_1999 a întrebat:

Bună TPU, am o nedumerire în legătură cu facultatea de asistență socială, din liceu am vrut să dau la asistență socială dar între timp am început și o postliceală de balneo-fizio-kinetoterapie și recuperare medicală (sunt anul 2 și se fac 3 ani ) dar aș vrea să încep și facultatea dar nu știu dacă să dau la sociologie sau teologie. Care este diferența legat de calificare și pe care profil este mai bine recunoscută?
Funda

Răspuns Câştigător
| Andrei277 a răspuns:

Salut eu sunt la sociologie si am si niste prieteni la teologie,, nu prea vad materiile care se aseamana laughing, eu facand, statistica, eng, introd in soc etc, ei facand, muzica, tutoriat, ibor, Noul Testament, oricum parerea mea este sa dai la sociologie pare mai de viitor si nu iti spun asta doar pentru ca sunt eu aici. doar mi se pare mai ok

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La facultatea de teologie te faci preoteasa sau alta "functionara" bisericeasca, ceea ce inveti acum.
La sociologie te vei ocupa de munca de birou, facand statistici, rapoarte etc, mai putin sa tratezi direct oamenii.

Scoala postliceala pe care o faci acum va fi cel mai aproape la ceea ce ai dorit, sa ajuti oamenii suferinzi.

Nic nu stii cat de iubita vei fi daca faci un masaj bun unei persoane cu lombagita! happy

| Andreea_Ureche_1999 explică (pentru Bula):

În primul rând nu te faci preoteasă dacă termini teologia decât dacă te măriți cu un preot deci nu vorbiți în necunoștință de cauză. Eu întrebam care este diferența la locul de muncă, dacă ești privit diferit cu diploma de la sociologie, Și să știți că și la teologie se face materia asemănătoare ca la sociologie si sunt doar 3 materii doar in primul an legate de teologie si restul se axeaza pe asistenta sociala.

| Andrei277 a răspuns (pentru Andreea_Ureche_1999):

Salut eu sunt la sociologie si am si niste prieteni la teologie,, nu prea vad materiile care se aseamana laughing, eu facand, statistica, eng, introd in soc etc, ei facand, muzica, tutoriat, ibor, Noul Testament, oricum parerea mea este sa dai la sociologie pare mai de viitor si nu iti spun asta doar pentru ca sunt eu aici. doar mi se pare mai ok