| Park1Suin a întrebat:

Am o nelamurire: Daca in URSS partidul ce detinea toata puterea in stat era PCUS (comunist), de ce tara se numea Socialista?
Comunismul si socialismul sunt acelasi lucru? Astept lamuriri. big grin

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Socialismul este un sistem economic și politic bazat pe dominația proprietății statului în economie și pe conducerea centralizată în toate domeniile de activitate, exercitată de partidul unic. Isi propune construirea comunismului, un sistem social în care nu există stat, clase sociale și proprietate privată asupra mijloacelor de productie, și care are scopul de a realiza o societate egalitară. „De la fiecare după capacități, fiecăruia după nevoi".

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Google...

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Securisti?