| anonim_4396 a întrebat:

Știați că Iisus Hristos era comunist adică avea idei comuniste? Asta zic învățații politici care au studiat ideologia lui.
Deci trăiască socialismul și comunismul și creștinismul.

5 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Isus spunea orice ca sa se faca placut multimilor. Voia sa porneasca o revolutie contra sistemului dar aia l-au crucificat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Comunismul este caracterizat de ateism. Hristos, care este Dumnezeu, nu Se poate tădădui pe Sine Însuși, deci nu este ateu. Așadar, nici comunist.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu neapărat,există și comuniști creștini,daca nu știai.
Eu mă refer la ideologia socială,acolo creștinismul seana cu comunismul, că au fost atei asta e altceva.Dd exemplu împărțirea averilor către săraci și între toți, mâncatul la comun, ideea că toți oamenii sunt egali, saracii sunt privilegiați etc.
Toate ideile astea sunt de tip comunist
Singura diferență este da, că comuniștii nu prea credeau în Dumnezeu.
Iisus a fost considerat de unii doar un reformator al religiei iudaicd, eu cred că a fost semi-zeu adică parte din Dumnezeu însă eu mă refeream la latura umana și la analiza struct pe personalitatea umană a lui Iisus nu cea divină.Iar daca Iisus nu e semi-zeu e clar un reformator comunist sau socialist.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu stiam. Multumim.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Mantuitorul Iisus Hristos n-avea cum sa fie un comunist avant la lettre, fiindca El ne-a indemnat: "Credeti in Dumnezeu, credeti si in Mine!" Comunistul este ateu, un om fara niciun Dumnezeu si in stare de orice, dupa cum s-a demonstrat in istorie. Una-doua, comunistul te declara "dusman de clasa" si te baga la puscarie si iti confisca si bunurile! Citeste "Jurnalul fericirii", de parintele Nicolae Steinhardt, sa vedem daca-ti mai arde sa strigi "Traiasca!" unei ideologii criminale, ca si nazismul!