| automobile a întrebat:

Am o problema la chimie,cu formulele acizilor,stiu tot in afara de ce valenta sa pun la elementele cu mai multe valente posibile, si de unde stiu ce indice sa pun! Ma puteti ajuta? !

3 răspunsuri:
| mkadita a răspuns:

Esti a 7-a? Daca da, valentele din S.P ( sistemul periodic) sunt mai multe. Tu ca sa afli o valenta din grupele principale 1A, 2A sa stii ca valenta este egala cu nr grupei. La celelalte principale (A) faci scadere intre grupa 8- nr. grupei = valenta

| automobile explică (pentru mkadita):

Buna,iti multumesc pentru raspuns insa nu prea am inteles ultima parte 8-nr grupei=valenta, poti fi mai explicit/a?

| automobile explică (pentru mkadita):

Si probabil ai inteles gresit, de exemplu Azotul are valente posibile III si V de unde stiu pe care o aleg?