| BiancaManolache a întrebat:

Va rog ajutati-ma urgent! Am de facut un portofoliu despre India la romana si ne-a cerut doamna profesoara sa scriem despre scriitori si opere ce abordeaza tema indiana. Eu in afara de Maitreyi de Mircea Eliade nu gasesc altceva. Imi puteti spune si voi alte opere ce abordeaza tema indiana?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bineinteles cartea pereche, respectiv Maitreyi Devi - Dragostea nu moare. Pe langa ea, E.M. Forster - O calatorie in India (carte foarte draguta, era in bibliografia optionala pe la clasa a cincea), Gora de Rabidranath Tagore (si ce mai gasesti de acelasi autor), Povestiri indiene de Rudyard Kipling.

2 răspunsuri:
| Goguletzu a răspuns:

Indienii,cea mai jegoasa si certata cu apa natie pe care o cunosc.