| Kyzz a întrebat:

Buna tpu.Am primit o tema care suna cam asa:
faceti o compunere descriptiva a anotimpului toamna.straight face
Nu prea ma pricep la compuneri.
daca poate sa ma ajute cineva.straight face

8 răspunsuri:
| doroteea a răspuns:

Incearca sa scrii, inspirandu-te dupa atmosfera de afarasad. Pe mine toamne ma indispune, dar incerc sa ma gandesc la ce urmeaza dupa ea: iarna cu zapada, Craciunul:X (si ziua mealaughing ). Oricum incearca sa gasesti o latura a a care gandeste profund si dupa aceea nici nu stii cand o sa incarci o pagina. (incearca sa descrii tot ce simti legat de acest anotimp si sa descrii ceea ce vezi chiar pe geam:X). succes

| Tweetymrrr a răspuns:

Toamna, anotimpul roadelor, este o doamna rece si melancolica.Nimic nu se compara cu sugestivitatea ei. Marele covor colorat care se asterne, oameni care strang roadele naului si ploile care tind sa nu se mai opreasca...
Dupa lupta grea pe care a puratat-o cu Vara, al treilea anotimp a reusit in timp limita sa schimbe tot peisajulwinking
de AICI DEZVOLTI TU singurbatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici compuneri de tot felul: www.zuum.ro/pagina.php?id=540

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am de facut o compunere si nu ma pricep

| barcelonamessi a răspuns:

Scrie asa textul:

toamna

Vantul bate cu putere.Frunzele ruginii ale copacilor cad din copaci.
A venit toamna.
Toamna ploua mai des si soarele nu mai straluceste!
Toamna se culeg recoltele si fructele din copaci.

Ce rodnica este toamna!

| ingerasfitos a răspuns:

Afara vantul bate si vremea s-a racit frunzele cad, iarba sa uscat toamna a venit

| Vyktorica a răspuns:

Este o zi de noiembrie.Afara,peisajul pare coborat dintr-un tablou al unui pictor celebru care a pus rosu aprins pe frunzele de vita salbatica si galben ruginiu pe cele de nuc. Iarba inca verde contrasteaza puternic cu galbenul roscat al craitelor inflorite.
Frunzele cad cu miscari de aripi moi. Odata ajunse pe pamant formeaza un covor fosnitor in care mi se afunda pasii.Raspandind tristete, vantul cu a lui suflare matura frunzele pe aleile pustii.Printre ramurile goale, impodobite de lumina, crivatul canta la xilofon.La inceput notele sunt interpretate cu usurinta, apoi rafalele perturba intreaga simfonie! Copacii ofteaza, iar lacrimile de promoroaca picura una cate una peste frunzele moarte.
Vreau sa aud cantecul pasarelelor, dar degeaba! Dupa un timp in care totul parca a incremenit se aude cioc…cioc …cioc! Este ciocanitoarea care-si cauta hrana sub scoarta copacilor!
In aer miresmele de toamna plutesc fiind accentuate de parfumul fin al gutuilor pufoase.A cazut bruma! Iarba, crizantemele si pamantul par trase intr-o foita de staniol argintiu.Panzele de paianjen s-au transformat in fire de mohair pufos din care natura impleteste haine pentru crizantemele care inca isi desfac bobocii incantandu-ne cu cascadele de flori.
Dintr-o data cerul devine plumburiu! Soarele incearca din toate puterile sa-si faca simtita prezenta, dar norii grosi ca o mantie de fum ii ingreuneaza efortul.
Oare iarna bate la usa?