| dydydaia a întrebat:

"Am pus o sticla din sticla in congelator si dupa cateva ore sticla era sparta" cum pot explica experimentul asta la fizica folosind cuvintele topire si solidificare? cine raspunde repede si bine primeste fundita+vot

2 răspunsuri:
| xAndraax a răspuns:

Pai in primul rand sticla la temperaturi foarte reci nu rezista si se solidifica pana se sparge datorita materialului. Aceasta fiind la temperatura congelatorului ( foarte rece ) procesul de topire era inexistent, iar cel de solidificare inevitabil.

| anamaria06 a răspuns:

Ai pus apa in sticla? daca da raspunsul e urmatorul: in timpul topirii si solidificarii substantele isi modifica volumul. apa isi mareste volumul in timpul solidificarii si si-l micsoreaza in timpul topirii.