| 123andrei a întrebat:

Buna TPU am pus prima optiune la scoala in oras la mine dar am intrat in alt oras la filologie cica maine sunt inscrierile dar vreau sa ma transfer la mine in oras la liceu cu motivul ca nu am situatie financiara pentru transport sau alt motiv cum fac cerera? unde trebuie sa ma duc maine mai intai? la judet la licel unde am dat examen sau unde am intrat. vreau sa imi explicati pas cu pas ce sa fac plizzz? funda, vot + euro pe telefon daca imi sunteti de ajutor HELP ME...crying

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Asta inseamna ca, una din urmatoarele optiuni puse pe fisa ta, a fost scoala din acel oras --- greseala iti apartine!
Acum, ca s-a intamplat, trebuie, intr-o prima etapa, sa te inscrii la liceul la care ai fost repartizat. Urmatoarea etapa a transferului, va fi in cursul semestrului I sub motivul domiciliului parintilor in alta localitate.Motivul de transfer( domiciliul parintilor in alta localitate decat cea a scolii la care ai fost repartizat) se constituie intr-o situatie exceptionala --- situatia de exceptie este prevazuta in Ordinul nr. 6152/2012 (http://www.siphd.ro/doc/legi_site/2012/omects6152_2012.pdf)

"Art. 135
Elevii au dreptul să se transfere de la o unitate la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o
specializare/calificare profesională la alta, de la o formă de învăţământ la alta, în conformitate cu
prevederile prezentului regulament şi ale regulamentului intern al unităţii de învăţământ la care se face
transferul. Transferul se face cu avizul consultativ al consiliului de administraţie al unităţii de la care se
face transferul şi cu
aprobarea consiliului de administraţie al unităţii la care se face transferul.

Art.148. Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor art. 136 – 145, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate;
b) la recomandarea de transfer, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de Direcţia de Sănătate Publică;
c) la / de la învăţământul de artă sau sportiv;
d) de la liceu la şcoala de arte şi meserii;
e) de la învăţământul intensiv sau bilingv la celelalte profiluri.

P.S. fiind minor, trebuie ca parintii tai sa se ocupe de acest transfer dictat de o situatie exceptionala ca cea prevazuta in art.148 litera a) din respectivul Ordin.
Succes!

| 123andrei explică:

Cand sa ma inscriu la acel liceu la care am fost repartizat?

| alessia5158 a răspuns (pentru 123andrei):

Conform calendarului admiterii, dosarul de inscriere la scolile la care candidatii au fost repartizati se depune in perioada 17iulie- 26 iulie 2013.