| adryadryadryana a întrebat:

am ramas corigenta pe semestrul 1 la matematica si la geografie. Daca raman si pe semestrul asta la mate, repet anul? Si ce medie trebuie sa imi iasa sa nu raman repetenta?

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca si in semestrul II ai media sub 5 la matematica si la geografie ramai corigenta pe vara si trebuie sa te prezinti la examenele de corigenta din august-septembrie. Daca nu treci corigentele ramai repetenta adica daca nu iei peste 5 la ele.
Si mai e ceva, repetenta direct ramai doar daca esti corigenta la 3-4 materii(si nu mai putin de atat)
Ai grija sa iei corigentele in caz de ramai corigenta cu minim 5 ca sa treci anul.
Succes maxim.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Corigenţele de pe semestrul 1 NU au nici o relevanţă!
Poţi "scoate" media în semestrul 2 :)

Dacă media ANUALĂ la o materie este sub 5, atunci eşti corigent/ă pe vară :(
Iar dacă vei rămâne corigent/ă la 3 materii, atunci eşti ( direct ) REPETENT/Ă!

Vezi alte detalii în R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune!