| valutzza a întrebat:

am si eu nevoie de vooi.decii.eu am de facut o compunere care sa fie amuzanta si sa se termine cu proverbul cand 2 se cearta al 3-lea castiga.si vreau sa imi dati si mie niste idei despre ce sa fac sau mult mai bine sa imi dati compuneri direct facute d voi.stiu ca nu este bine dar...va roog. funda si voot

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este situatia tipica a unui proces, in care niciuna dintre parti nu are in totalitate dreptate, respectiv reclamantul cheltuieste mai mult decat primeste, paratul pierde ceva si castigati sunt doar avocatii, care iau banii. Numai bine!

| IcsD a răspuns:

Deci erai in parcul de distractsii si la dif jocuri ati castigat niste"tichete, bilete" de pe urma carora poti sa iei o jucarie. Iar tu cu prietenul tau va certati pe aceeasi jucarie din cauza culorii. iar un alt copil a venit l-a luat si a plecat. Prin urmare Cand doi se cearta al 3`lea castiga.

Saau 2 copii vroiau sa se bata din cauza unei dispute. Iar cel de`al 3`lea vroia sa aplaneze conflictul. Dar cei doi erau mai fricosi de fapt si cu ochii cand inchisi cand deschisi dadeau cu pumnii. iar cel de`al 3`lea intervenind a primit toti pumnii pama a cazut intr-un lac doarece aceia tineau ochii inchisi. Iar ei s`au impacat cand s`au grabit sa il ajute pe accidentat

FUNDA?

| valutzza explică:

Cosdor m-ai ajutat foarte mult.multumesc.primesti funda si vot

| elizzu a răspuns:

Adica sa iti facem tema... yawn

| stefun01 a răspuns:

Spui si tu despre 3 elevi care merg la baia scolii sa bea apa, si unul dintre ei da sa bea apa iar altul nu-l lasa, atunci in timp ce cei 2 elevi se bat cel de-al treilea elev se duce si bea apa linstit, sper ca ai inteles ideea, baftawinking

| TheBlueDragon a răspuns:

Idee:
Zici si u ca te-ai batut cu un baiat\fata intr-o balta de noroi si a mai venit inca un copil si v-a dat cu capul in noroi.

| bicdghwa a răspuns:

Si mie imi tr acelasi lucru azi, deci...

| andrei_4397 a răspuns:

Buna! poti face despre cum 3 oameni care sunt prieteni dar nu se cunosc intre ei doar unu cu altu si ala cu celalat! SI intr-o zi se intalnesc toti! Dupa un tinp se bat pentru prietenul lor carei cunoaste pe cei 2! Dupa ce se cearta celalat renunta sa mai fie prieten cu cei 2 certareti! mersi funca te rog frumos

| cristina_4754 a răspuns:

Poti face ceva despre 3 persj care se cearta pe iubirea unei fete sau pe un anumit obiect sau ceva la un joc

| cosdor a răspuns:

Intr-o zi, doua broaste au inceput a se certa pe o musca, una zicea ca e a iei ca a fost prima, una zice cai mai puternica si tot asa pana se hotara sa o inparta.
Dar cand era sa o inparta ce sa vezi, musca plecase de un timp.
Pana la urma, sau impacat si au plecat sa caute mancare.

| roxana_1777 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa faci si tu asa: trei copii care se jucau si dintr-un joc doi se certau iar al treilea a castigat jucul.nu am putup sa iti fac toata compunenerea dar sper sa te ajute. funda?

| Off_Andrei_1991 a răspuns:

Vreau si eu niste idei de comp care sa inceapa cu proverbul:cand 2 se cearta al 3 castiga