| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare,as dori sa ma inscriu anul acesta la Asistente medicale generaliste, dar dupa ce termin vreau sa plec in strainatate.
Care dintre aceste doua scoli Henri Coanda Timisoara sau Ana Aslan Timisoara este recunoscuta diploma international.
Multumesc,
O zi buna.

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Daca vrei sa pleci in strainatate si sa lucrezi ca asistenta medicala si nu ca infirmiera sau brancardier sau "ingrijitor" pe la un azil de batrani trebuie sa faci Facultate. Nicio scoala postliceala nu e recunoscuta international. Abia sunt recunoscute facultatile.
Iar cine spune ca poti pleca cu postliceala si sa lucrezi ca AMG te minte cu nerusinare. Daca vezi ofertele de munca pentru AMG in Germania, de exemplu, si spun ca o sa castigi 2000 de euro pe luna sa stii ca ala e salariu de infirmiera, un AMG castiga de la 3-4000 in sus, 1000+ se castiga in momentul actual in Romania.
Iti dau si exemplu concret daca vrei, mama unei colege, asistenta sefa pe o sectie din Romania si cu vechime de vreo 20 de ani a plecat in Elvetia, da, castiga ~5000 de euro pe luna dar e intr-un azil de batrani si nu e recunoscuta ca Asistenta Medicala, nu stiu exact termenul folosit dar nu e asistenta si nu poate sa lucreze ca asistenta, intr-un spital, de exemplu, doar daca mai face din nou scoala acolo, are grija de batrani, le administreaza si medicamente si cine stie cate mai face. Daca vrei asta poti sa faci postliceala si sa pleci, o sa castigi vreo 1400 de euro la inceput si cu timpul si experienta o sa tot cresti pana pe la 2-3000, dar nu o sa fii asistent medical. Asa ca nu merita timpul pierdut pentru scoala... Faci un curs de infirmiere in strainatate si tot acolo esti.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc frumos pentru raspuns.
Eu as fi vrut sa ma duc la facultatea de AMG, dar nu prea stiu cu este cu admiterea.
Si am vazut ca cere biochimie si chimie organica, si nu prea mai stiu.
Am fost plecata din tara 7 ani, si asa simt ca sunt pe alt Pamant.
Oricum iti multumesc pentru sinceritate si ca ma-i informat.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Admiterea nu e asa de draconica. Daca te pregatesti minim o luna doua o sa intrii. Si acum depinde... Ca sunt prim tara facultati de AMG care se fac doar cu prezenta... Sibiu de exemplu. Acolo se si intra usor, se si ia diploma usor. Poti s-o faci de acasa. Dar daca vrei sa profesezi si mai ales in strainatate acolo nu te prea angajeaza daca nu ai niste baze solide asa ca mai bine faci o facultate unde chiar inveti ceva. In Timisoara nu stiu cum e facultatea de medicina insa am auzit ca e in regul.