| AleeAlexaaandraaa a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare? De ce in desert iua este de 50 grade si seara de 0 grade? Recompesa o fundita happy

Răspuns Câştigător
| Mihaelaaa13 a răspuns:

Ziua sunt in jur de 40 de grade iar noaptea -20 deoarece nu exista plante care sa tina caldura de pe timpul zilei.
Funda? happy

| Ibrahimovic a răspuns (pentru Mihaelaaa13):

Raspunsul tau este eronat!
Care plante mentin caldura?rolling on the floor))))
-20 de grade in desert?! Poate in desertul Gobi, desi nici acolo nu cred ca temperatura este atat de scazuta noaptea!

6 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Stii ca pamantul e bombat? happy E mai cald ziua pentru ca e mai aproape de soare, iar noaptea pentru ca e mult mai departe. Pe langa asta, nu sunt nori care sa actioneze ca o patura, sa tina caldura la sol, asa ca aceasta se risipeste in atmosfera. N-au nicio treaba plantele laughing ce raspuns...

| suntserios a răspuns (pentru valentingb):

Bine ca ai dat tu un raspuns de 2 lei, ba sa stii ca treaba cu plantele e chiar o explicatie plauzibila. Cei ai spus tu sunt niste bazaconii. Cica pamantul e bombat si ziua e mai aproape de soare. Pai in Romania de ce crezi ca se face noapte?

In realitate e vorba de sol, nu sunt roci, nu este vegetatie. Ziua soarele incalzeste superficia stratul de nisip insa acesta nu inmagazineaza calcura pecum ar faceo un sol compus din roci dure.

De asemenea aerul este uscat, iar un aer uscat nu mentine calcura la fel cu o face un aer umed

| Ibrahimovic a răspuns:

Nu este adevarat ce ai spus tu!
Ziua si noaptea, in desert temperatora are diferente foarte mici, in jurul a 40 de grade Celsius.
Diferentele acestea mari de care ai spus, apar in zona ecuatoriala, nu in zona tropicelor!
De exemplu, in Desertul Sahara, prin care trece Tropicul Racului, temperatura ziua si noaptea este constanta, pe cand la Ecuator ziua sunt 40-50 de grade zi noaptea temperatura poate ajunge si la 0 grade Celsius!

| jokiss a răspuns:

De fapt, cam in toate deserturile este asa happy