| AleeAlexaaandraaa a întrebat:

Funda daca imi zice cineva de ce in desert ziua este 50 grade si seara 0 grade

Răspuns Câştigător
| Spaz472 a răspuns:

Asa e clima in desert. Prin asta e caracterizata de fapt clima desertica, ziua foarte cald noaptea foarte frig si nu 0 grade... ajunge si la -10 grade.
http://ro.wikipedia.org/wiki/De%C8%99ertul_Sahara Aici gasesti mai multe! Succes!

2 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca nisipul se incalzeste repede si se raceste repede. Soarele incalzeste pamantul si pamantul incalzeste atmosfera care se mista neincetat, "consumand" astfel caldura nisipului.

| AleeAlexaaandraaa explică:

Multumesc mult, mi-ai fost de mare ajutor :*