| Semsemella a întrebat:

Buna TPU,am și eu o întrebare, trebuie sa aleg un liceu (uman )și aș vrea să știu unde se învață carte mai bine,media se încadrează pe liceele Nichita, Blaga, Decebal.iau în calcul și cele private Hyperion sau Victoria, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Smmo a răspuns:

Intre Nichita si Decebal as alege Nichita, din punctul de vedere al zonei. Mi se pare mai sigura.
Din pacate chiar daca numele ne incanta si te duc cu gandul la stiintele umaniste, nu sunt licee bune, Decebal a fost scoala profesionala cu profil de constructii iar Nichita de textile. Atmosfera depinde de clasa la care nimeresti si va trebui sa te tii tu de carte si sa faci eforturi sa fii atenta la clasa, ca e posibil ca alti colegi sa nu fie interesati de scoala. De asemenea, sa nu te incante ideea ca iei note mari la vreo materie, sa inveti inainte si sa te raportezi la subiectele date la examene. In cazul in care nu nimeresti intr-o clasa ok din punctul asta de vedere, sa incerci sa te muti. Poti vorbi cu profesorii de acolo, sa iti spuna unde este mai bine. Lucrurile se schimba de la an la an, nu poti sti in avans cati copii linistiti si cati copii mai agitati sau dezinteresati vor fi intr-o clasa.
Despre celelalte licee nu stiu nimic.
Vad ca sunt departe unul de altul, ia in calcul si apropierea de casa, sa nu iti fie greu sa mergi pana acolo iarna-vara. Daca mai ai timp de asta, mergi si pana la liceele respective.