| bobilutzu a întrebat:

Buna TpU, am si eu o intrebare vreau sa imi ajut un prieten care a renuntat la scoala din motive zice el destul de" intemeiate". sau imi permit sa zic eu din inconstiinta, acum regreta enorm si ar vrea sa isi continuie scoala. se mai poate face ceva, luandu-se in considerare faptul ca el a renuntat la scoala acum 3 ani, terminase clasa a11a... va rog ajutati-ma sa-l pot ajuta, spuneti-mi va rog daca se mai poate face ceva? cat costa? si daca imi raspunde cineva din Brasov il rog sa imi spuna si daca stie vreun liceu unde ar putea apela. va multumesc in numele amandurora!

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mearga la Inspectoratul Scolar Brasov si sa se intereseze acolo.Va fi dirijat spre un liceu unde va trebui sa depuna o cerere motivand abandonul(saracie, boala, probleme familiale).

Elianna
| Elianna a răspuns:

Cred ca poate sa puna intrebarea pe situl Ministerului Invatamantului. Poate scrie aici:
http://www.edu.ro/index.php/sitecontact

| Blue_2910 a răspuns:

Se poate sa-si continuie studiile. Am avut un coleg care dupa ce a terminat clasa a 11a a plecat in strainatate si dupa 2 ani s-a intors in tara si s-a inscris in clasa 12a la mate-info. Si nu vad de ce ar trebui sa plateasca cat timp liceul este gratuit pentru toti.

| donytzu a răspuns:

Eu nu sunt din brasov, dar cred ca se poate incepe scoala ori la seral, ori la frecventa redusa. Sa vie introdus din nou in invatamantul la zi nu cred ca se poate. Dar cred ca cel mai sigur, daca are diploma de 10 clasa va repeta clasa a 11-a si apoi o va face pe a 12. Eu zic ca merita. Am o prietena care acum a inceput la frecventa redusa si e ok pentru ea, e destul de lejer, are cateva saptamani in care se duce zilnic la scoala, iar apoi evaluare cateva zile. Deci e un program lejer si poate face si altceva in acest timp!
Sper ca ti-am putut fi de ajutor. Succes in continuare tie si prietenului tau!