| 0anaLovesHIPHOP a întrebat:

am si eu o neclaritate, bine, mai mult o nedumerire. Am avut simulare astazi la limba romana, iar un subiect suna asa :
Propozitia secundara din fraza : "Şi mai interesant este că dintre acestea fac parte cele mai recente producţii ale unor cineaşti reputaţi " este o subordonata :
a) Atributiva;
b) Completiva directa;
c) subiectiva;
Cer ca raspunsul sa fie argumentat, razboiul se da intre subiectiva si completiva directa, si de asemenea, caut raspunsuri serioase. Dau funda. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| cannabiss6 a răspuns:

În primul rând țin să menționez că nu-s vreun expert în gramatica limbii române, și că sunt clasa a 8-a (la fel ca tine, bănuiesc).
Uite cum văd eu: propoziția „că dintre aceștia etc" răspunde la întrebarea „Ce?" (Și mai interesant este ce? Că dintre acestea etc). DAR nu există subiect în prima propoziție, deci, automat, a 2-a este subiectivă happy

3 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Propozitia subordonata este subiectiva. In primul rand ai predicatul nominal,, interesant este'' fara subiect, iar in al doilea rand subiectul ar fi cuvantul care ar putea inlocui propozitia subordonata. Daca incerci sa cauti un cuvant care sa inlocuiasca subordonata, o sa vezi ca in propozitia care se obtine, acel cuvant are functia sintactica de subiect. ex: Si mai interesent este rezultatul.(rezultatul are functia sintactica de subiect si este echivalent cu toata propozitia ta subordonata). Deci varianta c) este corecta.

| KatyB a răspuns:

Subiectiva pentru ca in principala exista verbul a fi + interesant, care introduce subiectiva.

| lory_7261 a răspuns:

Parerea mea...nu este nici completiva directa nici subiectiva este o prop predicativa deoarece are vb "este" ca element regent si este introd prin conj. sub. "ca" de exemplu"impresia mea este1ca a invatat2"nu stiu da asa cred sau daca ati avut de ales dintre alea de mai sus e subiectiva