| Andrey12 a întrebat:

Am terminat clasa a VIII-a si sunt indecis in legatura cu ce profil sa urmez mai departe la liceu. La Evaluarea Nationala am luat 9.25 la romana, iar la mate am luat 10. Imi place foarte mult matematica si pe viitor vreau sa urmez informatica. De aceea ma gandeam la mate-info, dar problema e ca matematica si fizica sunt extrem de grele, la fizica fiind foarte slab. Daca merg la bio-chimie, e problema cu chimia, unde, la fel, nu imi place si nu ma descurc deloc. Tin sa mentionez ca am media de admitere 9.55. Visul meu este sa fiu un informatician, exclud varianta filologie, cel mai naspa profil. Vreau sa imi spuneti ce ar fi mai bine sa fac la liceu, ce e mai usor, avand in vedere cele mentionate mai sus. Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Mate info. Poate să depindă de fiecare liceu ce materii se fac, chiar dacă în general se face la fel în toată țara. Mergi cu încredere la mate-info și verifică fiecare liceu care ți-ar plăcea.

| Monyyyyy a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa faci ce doresti eu nu sunt buna la mate si tot a 8 a sunt as zice sa iei cateva ore de fizica si chimie daca vrei sa le pui la punct la mate info nu se cere atata chimie si nici fizica asa multa doar mate si informatica care informatica nu e grea Baftă du-te la mate info happy

| Nicolas002 a răspuns:

Ai putea merge pe stintele naturi

| Achint a răspuns:

Salut si felicitari pentru rezultatele obtinute la examen!
Ceea ce te-as sfatui eu sa faci este sa mergi la profilul mate-info, dar nu la orice liceu, ci la unul la cere se lucreaza serios in domeniul matematicii si al informaticii, aici trebuie sa te informezi tu.
Eu sunt acum student in anul 1 la o facultate de inginerie in domeniul informaticii care are la baza ca materii de studiu matematica, informatica si fizica. Desi nu facusem deloc fizica in scoala generala, am mers la profilul mate-info cu aceeasi temere ca si tine, dar cu speranta ca voi putea recupera ce am pierdut si bazandu-ma pe ceea imi spuneau cei mai mari si anume ca o sa ma descurc, pentru ca se poate porni de la 0.
Adevarul este ca, fizica din liceu nu are foarte mare legatura cu cea din scoala, decat mici teoreme si concepte care tin de cultura generala.
Dupa 4 ani de liceu pe care i-am inceput fara sa am habar de fizica, am dat BAC-ul la aceasta materie si am luat 9, 5, in timp ce altii pica pe capete si la biologie unde e cel mai usor, deci este vorba doar de dorinta de a invata si putere de munca.
In schimb, daca mergi la acest profil, singura materie la cere trebuie sa ai niste cunostinte bine invatate este matematica, eu am luat aceeasi nota ca si tine la examenul din clasa a 8-a, la fel si la BAC, iar acum tot ce studiez se invarte in jurul matematicii, deci invat-o cu placere ca te va ajuta mult!
Si inca ceva, alegerile din viata trebuie sa le faci tu, nu cei din jurul tau, lor, trebuie doar sa le asculti sfaturile.
Mult succes!

| Achint a răspuns:

In plus, ti-as sugera sa te uiti si pe acest subiect, cred ca se potriveste si in el se subliniaza cateva notiuni cu privire la ce inseamna matematica in domeniul informaticii, uitate la comentariile lui "suntserios":
http://www.tpu.ro/......evaluarea/