| Andrey12 a întrebat:

Am terminat clasa a VIII-a si sunt indecis in legatura cu ce profil sa urmez mai departe la liceu. La Evaluarea Nationala am luat 9.25 la romana, iar la mate am luat 10. Imi place foarte mult matematica si pe viitor vreau sa urmez informatica. De aceea ma gandeam la mate-info, dar problema e ca matematica si fizica sunt extrem de grele, la fizica fiind foarte slab. Daca merg la bio-chimie, e problema cu chimia, unde, la fel, nu imi place si nu ma descurc deloc. Tin sa mentionez ca am media de admitere 9.55. Visul meu este sa fiu un informatician, exclud varianta filologie, cel mai naspa profil. Vreau sa imi spuneti ce ar fi mai bine sa fac la liceu, ce e mai usor, avand in vedere cele mentionate mai sus. Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

La mate-info. Dacă ai o medie atât de mare sunt convins că vei face față fizicii. Apoi, poate în clasa a 9-a se va schimba situația. Contează foarte mult și profesorii. Poate că noul profesor/profesoară de fizică va fi mai bună și va explica mai bine materia.
Dacă vrei să devii informatician asta e singura opțiune.

| Annnonim12 a răspuns:

Du-te la bio-chimie! E mult mai usor si te poti face acelasi lucru! Eventual te muti in a 11 la mate-info

| SonicAndrei a răspuns (pentru Annnonim12):

Dacă merge acum la bio-chimie și în clasa a XI-a se transferă la mate-info, cum vrei să recupereze materia de 2 ani în câteva săptămâni? Plus că în clasa a 12-a nu se mai poate, programare se face doar în clasele 9, 10 și 11.

| Andrey12 explică (pentru Annnonim12):

Se poate realiza mutarea?!

| BarkleyBarkley a răspuns:

Iti recomand profilul real, matematica-informatica.La terminarea facultatii, iti poti gasi cu usurinta un post in domeniul IT, este un post bun, atractiv si cu un salar de cca 1700-2500 Ron. Daca daca la facultate tragi tare, si esti printre primii, e posibil sa primesti contracte din cadrul firmelor de IT inainte de a termina faculta, asta pentru a fi siguri ca ajungi omul lor. Iar pe viitor de ce nu, poate un contract afara. Asta tine deja de capacitatea si abitia ta happy