| xBlueEyes a întrebat:

Sunt foarte indecis ce profil sa aleg. Sunt clasa a VIII-a si imi place Engleza, Matematica, Informatica si Romana. La romana nu sunt foarte stralucit la idei, nu sunt foarte creativ la compuneri si cred ca am o gandire matematica. Nu imi place fizica, chimia si am avut 3 medalii de aur la engleza pana acum la concursul "evaluare in educatie".

Va voi adresa doua intrebari. Prima este pe ce profil sa merg,
Filologie sau mate-info ( ii intreb doar pe cei de peste 15 ani) si daca se merita sa merg la acel liceu, adica, cand voi implini 18 ani ce facultate sa urmez.
Si a doua ce job pot avea dupa ce fac facultatea.

P.s.: In 5-7 am avut media generala 10.

1 răspuns:
| Wehrmacht a răspuns:

Daca iti place mate, info, engleza du-te la mate info(dar o sa faci si fizica).Nu o sa faci gramatica la romana.
Job? Pai te duci la o facultate de mate/info si poti sa faci ce vrei in mate/info.
Esti in clasa 8 la inceput.Ai facut doar 1 an de chimie.Incearca sa reiei chestiile din acel an si sa inveti si in clasa 8.Altfel te poti duce la filologie si te omoara cu chestii inutile(din punctul meu de vedere).
Mi se pare si mie grea si vreau sa reiau chestiile din 7, 8 sa invat la ea ca a inceput sa imi placa.