| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! Anul acesta am intrat la medicină generală. De ce aș avea nevoie în primul an? Ce ar trebui să îmi cumpăr?

Răspuns Câştigător
| bookofknowledge a răspuns:

Este posibil sa faca troll, dar sunt si unele persoane care folosesc acelasi cont pe situri cum e TPU, deoarece vor un punctaj foarte mare fara sa consume mult timp, asa cum sunt persoane care impart canalul de Youtube, nu stiu daca acesta este motivul deoarece nu prea a raspuns sau intrebat chiar asa de des acel utilizator, ceea ce inseamna oricum ca probabil a incalcat termenii TPU (nu am citit termenii TPU in intregime ca sa fiu sincer).
Ca sa spun mai pe scurt acel utilizator(sau utilizatori, nu stiu exact cum sa-i numesc) probabil a facut un singur cont pentru mai mult puncte, dar si varianta troll este plauzibila.

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai ramas deja repetenta?

Uite ce declarai in martie:

"în 15 Martie | Anamaria9916 a întrebat:
Bună TPU! Sunt în anul 1 la medicină generală la FMF Oradea Nu sunt multumita si mi-as dori sa ma mut la o alta facultate (spre exemplu UMF Iuliu Hatieganu, Cluj sau Victor Babes Timisoara), ce am de facut?"

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

O fi ramas repetenta, nu stim, daca deja era la medicina in martie. Dar daca ramanea repetenta stia ce ii trebuie acum cand repeta anul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Vezi ca si tu ai dilema asta... happy

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai normal ca am dilema, daca in martie era studenta, cum zice ca acum a intrat la medicina?! Ca nu se leaga.
Eu cred ca a uitat ca a zis in martie ce a zis, haha. Inseamna ca ori nu era atunci la medicina si a glumit, ori era, a ramas repetenta si repeta anul, insa in cazul asta cum am zis, stia ce-i trebuie deja de anul trecut.

| Anamaria9916 a răspuns (pentru Violleta2022):

La un momendat am fost și băiat, și studentă la politehnică Timișoara și student la medicină anul 4 Victor Babeș, 6 persoane, un singur cont.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anamaria9916):

"Acum 11 ore | Anamaria9916 explică :
La un momendat am fost și băiat, și studentă la politehnică Timișoara și student la medicină anul 4 Victor Babeș, 6 persoane, un singur cont"

Inseamna ca esti TROLL si postezi la bascalie pe aici.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate folosesc mai multe persoane acelasi cont sau isi vand contul? E ciudat cat le pasa la unii oameni de datele persoanele (mai ales unii tineri). Vorbesc cu oricine orice si dau orice informatii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru bookofknowledge):

Nu-i cazul!
Un cont pe TPU dureaza 2 minute sa-l faci si este gratis.
Dai declaratie pe propria-ti raspudnere ca informatia pusa in cont este corecta, asdar contul este personal si netransmisibil.

In cazul de fata, acest user este un mic troll, care de plictiseal inventeaza povesti, ba ca-i baiat, ba ca-i fata, ba are are sens in dos, ba ca-i eleva de generala, ba ca-i studenta... ideea este ca nu stie sa minta si se prinde singur/singura in propriile minciuni.

| Violleta2022 a răspuns (pentru bookofknowledge):

Exact ce spuenam, ca nu ai voie sa dai contul altora, ca pot afce declaratii mincinoase si te trezesti cu politia la usa, ca te aresteaza.
deci, contul este personal si netransisimbil.

Apoi, sunt de prea multi ani pe forumul asta si-ti spun clar ca nu se ca se minte grosolan, iar cand sunt prinsi cu minciuna spun ca este contul prietenei, vecinului samd.

| Mosotti a răspuns (pentru Anamaria9916):

Ai uitat ce ai mintit in martie, haha, si ce ai intrebat acum nu se pupa cu ce ai zis in martie.

| Anamaria9916 a răspuns (pentru bookofknowledge):

Sau, e vorba de un grup de prieteni care folosesc același cont. Nu pentru puncte. Prea puțin ne pasă de punctele de pe TPU, sau poți să câștigi bani din asta? Din nevoie mai mult. Nu mi-am văzut părinții de 2 ani din cauza covid. Ei nu stau în țară. De aceea am pus această întrebare, aș vrea să știu cum mă încadrez, cum pot să procur acele lucruri și de unde. De ce mi-aș face un cont pentru o singură întrebare, când prietenii mei au deja unul și pot pune întrebarea pentru mine. Nu am dat nimănui în cap, așa că nu înțeleg de ce oamenii sunt atât de răi ( nu vorbesc personal despre tine/ dumneavoastră pentru ca nu e cazul) Și da, una din utilizatoare a fost la un momendat studentă în Oradea, dar am ales să pun aici întrebarea pentru mai multe opinii.
Oricum, deși nu e răspunsul pe caare îl căutam apreciez că nu m-ați atacat direct, motiv pentru care simt nevoia să vă mulțumesc.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Violleta2022):

Este posibil sa faca troll, dar sunt si unele persoane care folosesc acelasi cont pe situri cum e TPU, deoarece vor un punctaj foarte mare fara sa consume mult timp, asa cum sunt persoane care impart canalul de Youtube, nu stiu daca acesta este motivul deoarece nu prea a raspuns sau intrebat chiar asa de des acel utilizator, ceea ce inseamna oricum ca probabil a incalcat termenii TPU (nu am citit termenii TPU in intregime ca sa fiu sincer).
Ca sa spun mai pe scurt acel utilizator(sau utilizatori, nu stiu exact cum sa-i numesc) probabil a facut un singur cont pentru mai mult puncte, dar si varianta troll este plauzibila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai profesori indrumatori care mai sunt si medici pe deasupra, ce stai in drum de o saiba aici?

| EcceHomo a răspuns:

Ai avea nevoie de o jartieră, o portjartieră, un dres, un body și un halat de laborator. happy

| bookofknowledge a răspuns:

In afara de halat, manusi, masca chirurgicala (iti trebuie toate acestea mai ales la anatomie, dar este obligatoriu halatul la toate practicele) costum de spital o sa ai nevoie in anii mai mari, nu cauta asa ceva in primul an daca nu vrei sa mergi la workshop uri, trusa chirurgicala, nu o sa pot sa ti dau detalii exacte, cartiile si materia depind in functie de facultate si, se schimba si pe la mai multi ani, unii profesori spun ca nu e obligatorie cartea ci ei se axeaza mai mult pe powerpoint uri.
nici atlas sa nu cumperi pentru ca unii profesori merg pe un anumit atlas(poti vorbi si cu colegii sa imparti atlasul in unele zile deoarece este foarte greu daca adaugi si cartile de pe acea zi), si mai bine astepti pana in prima zi pentru a afla care este cel folosit. La medicina ai nevoie doar de lucrurile pe care le am amintit si ceva in care sa poti sa le cari(de exemplu un
ghiozdan).
Apropo in ce localitate ai intrat la medicina?

| bookofknowledge a răspuns (pentru bookofknowledge):

Cred ca am gresit la exprimare am vrut sa scriu(mai pe scurt) :o sa ai nevoie de halat,manusi, masca, trusa chirurgicala, si in rest sa nu cumperi pana in momentul in care aflii ceea ce ai nevoie mai exact(atlase, carti).
costum de spital nu o sa ai nevoie, poate doar daca vrei workshopuri
trusa chirurgicala este obligatorie dar nu prea o sa ai ocazia sa o folosesti (multi studenti pe un cadavru inseamna putin spatiu)
, de multe ori Doctorul profesor o va folosii pentru a nu strica cadavrul. Insa nu e nevoie sa aiba toti studentii trusa la ei, dar cativa macar in aceeasi zi deoarece se uzeaza cateva lame la o ora de anatomie.

| Anamaria9916 a răspuns (pentru bookofknowledge):

Mulțumesc mult!

| Anamaria9916 a răspuns:

Aveam întrebări despre mașină cu vreo 2 ani înaninte de întrebările despre examenul auto, o parte parte se șterg, o parte nu.

| S417 a răspuns:

Aaaahahahahahaha