| Pyon a întrebat:

Buna TPU anul acesta la Evaluarea Nationala ce credeti ca o sa ne pice? Bas,fabula,epic sau liric? Stiu ca nuvele,schita, drama si comedia s-au scos din programa? Este adevarat?

7 răspunsuri:
| ww2Totenkopf a răspuns:

Diriginta mea a spus ca presimte o specie lirica(genul liric, pastelul, etc). Drama si comedia, s-au scos 100%.

| dydydeea a răspuns:

Buna si eu sunt in clasa a8a. De unde stii ca s-au scos din programa nuvela si schita? :-o :-o am auzit si eu ceva de genul dar eu mi-am invatat si schita si nuvela dar sunt convina 100% ca nu ne da schita si nuvela pentru ca ar trebui sa ne dea cam tot textul ca sa putem argumenta ca e schita/nuvela
eu cred ca se da ori fabula ori nuvela sau in cel mai rau caz semnficatia la titlu laughing ( spun in cel mai rau caz pentru ca trebuie sa te gandesti un pic cand scrii semnficatia la titlu). pot sa jur ca una din astea 3 ne da la examen, dar o sa vedem maine
succes si tie :*

| coco4000 a răspuns:

Genul epic sau Genul liric cel mai probabil

| Pyon explică (pentru coco4000):

Si este adevarat ca drama, comedia, schita si nuvele s-au scos din programa? big grin

| airaad a răspuns:

Nuvela si schita nu s-au scos din programa, doar drama si comedia s-au scos. E putin probabil sa ne pice nuvela deoarece, ca sa ne putem da seama ca e nuvela trebuie sa scoata tot textul(asta ar lua destul de mult cam o pagina) si asta se aplica si la schita. Dar pot sa nea dea "Argumentati ca un text facut la clasa este o nuvela/schita" (nuvela-Popa Tanda, schita-D-l Goe)

Eu cred ca o sa pice genul liric, deoarece nu s-a mai dat de ceva timp.Am vazut o intrebare pe TPU cum caLe adevarat ca ne da fabula?". (nu te crede in vorbe invata tot)

Succes la examen!

| ionalexandru98 a răspuns:

Este foarte adevarat ca s-au scos.Ma rog lui Dumnezeu sa pice argumentare ca e text epic sau liric. Daca pica semnificatia titlului/textului se va pica pe rupte.Eu pariez pe opera epica dar cine stie? Succes tuturor maine!