| Anonimuluscyk a întrebat:

Anul acesta o sa merg la liceu...Eu mi-as dori sa fac facultatea in strainatate. Puteti sa imi spuneti cum si ce ar trebui sa fac pentru a pleca? Va rog sa ma ajutati, ofer funda :3

Răspuns Câştigător
| dyermaker a răspuns:

Uite aici mai multe informatii care te-ar putea ajuta:
http://gostudy.lsrs.ro/mentorat-elevi/

4 răspunsuri:
| dyermaker a răspuns:

Draga Uscyk, cum ar putea cineva sa te ajute daca tu nu stii ce vrei? Ce ti-ai dori sau ce ti-ar placea sa faci? Sau mai bine zis, ce stii tu sa faci cel mai bine?

| Anonimuluscyk explică (pentru dyermaker):

De unde stii tu ca eu nu stiu ce vreau?! Nu te mai da cu parea daca nu stii!
Mie mi-ar placea sa devin psiholog

| Jokerashul a răspuns (pentru Anonimuluscyk):

Salut, am mai raspuns la cineva ce trebuie sa faca pentru a junge in strainatate. Uite-te te rog la raspunsurile mele, cauta pana vezi unul lung. Dupa aceea daca mai ai alte intrebari, spune-mi si iti raspund cu placere. E bine ca ai planuri de foarte devreme, asta arata o anumita inteligenta si vointa.Salut.

| Jokerashul a răspuns (pentru Anonimuluscyk):

Da.Uita ce am spus prima data.Am scris pe alt profil. Uite pasii in mare :
1.Trebuie sa mergi la o companie ce recruteaza viitori studenti de genul Edmundo sau Integral, asta a o sa iti fie mai usor decat daca incerci singura si nu costa mult oricum.
2.Vei aplica la mai multe universitati si fiecare iti va trimite cerintele - adica media generala dorita, cat trebuie sa ai la bac si cat trebuie sa iei la un test de engleza recunoscut mondial de genul IELTS sau CAE.
3 In functie de ce reusesti te va accepta una sau doua universitati.
4 Alegi universitatea.Semnati contractul si pleci
Eu ti-am scris in mare si in sistemul britanic, daca vrei sa faci in tarile Scandinave sau cele De Jos ii putin diferit dar in mare tot aia ii ca de exemplu si in Olanda tot in engleza poti sa studiezi...
Repet acestea in mare, dar ai timp orium, nici n-ai ajuns la liceu, din a-10-a merg unii chiar din a-11-a.Da ii bine a te intereseaza asa devreme. Daca ai alte intrebari spune si probabil ai.