| GeOrGy9966 a întrebat:

La anul voi da examenul de capacitate si trebuie sa merg la un liceu, eu as dori sa merg la liceul Ana Aslan, dar nu stiu exact ce pot sa devin daca termin liceul acesta. Va rog sa ma ajutati daca puteti!
Va multumesc!

6 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Nu conteaza liceul ci profilul!

| LovellyAngel a răspuns:

Liceul este aproape irelevant pentru alegerea meseriei tale. Profesoara mea de chimie a facut filologie si dupa a ales facultatea de chimie&fizica. Trebuie doar sa inveti...
Daca nu esti hotarata ce vrei sa devii, iti recomand mate info, e cel mai complez profil.
Dar trebuie sa te gandesti la ce te pricepi, ce iti place si ce nu iti place.

| ascovit a răspuns:

Liceul nu are o asa mare importanta in alegerea viitoarei meserii, respectiv facultate. totul tine de tine si de ambitia ta.
Daca nu esti delo hotarata iti urez sa urmezi la profil real, respectiv stiinte ale naturii, pentru ca acolo ( spre deosebire de filologie/stiinte sociale unde matematica, fizica si chimia nu se mai fac din clasa a11a) vei face ceva la fiecare materie.

| MBeni a răspuns:

Pai nu liceul iti fixeaza jobul, profilul de la liceu doar te pregateste pentru specializarea de la facultate... Daca ne spui la ce profil o sa dai, poate o sa iti zic cateva meserii.

| GeOrGy9966 explică (pentru MBeni):

Pai nu stiu la ce profil vreau sa merg, ca trebuie sa stiu ce meserie am asigurata. Imi poti spune te rog daca merg pe profil mate info ce meserie pot sa am si daca merg pe profilul stiinte ale naturii ce meserie pot sa am?

| GeOrGy9966 explică (pentru MBeni):

In mare parte as dori sa devin asistenta, dar vreau sa stiu ce mai pot iesi de la acest liceu. Multumesc!