| Bl4Ck4nG3LInTh3D4rCk a întrebat:

Anul acesta se dau diplomele de bacalaureat sau ne da doar adeverinte ca anul trecut? big grin

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cred că şi anul acesta veţi primi doar Adeverinţe ( într-o primă etapă )!

Diploma de BAC o "ridici" când va fi gata :))
Tu vrei să GHICIM acest aspect?
Nici măcar cei de la Secretariat NU cred că ştiu data exactă când se vor putea distribui Diplomele de BAC...

Am întâlnit cazuri în care Diplomele s-au eliberat la vreo 6 luni de la absolvire :(

Cel mai probabil, şi în acest an va fi aceeaşi "problemă" :(
http://www.hotnews.ro/......ionala.htm

http://www.romaniatv.net/......96729.html

http://adevarul.ro/......index.html

Cel mult, eventual, întrebi la Secretariatul liceului absolvit :)

Toate cele bune!

5 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

La mine in scoala se dau adeverinte. Cred ca la majoritatea scolilor se vor da adeverinte pentru ca nu au timp sa faca diplomele pana saptamana viitoare.

| Tollo a răspuns:

La mine se dau diplomele miercuri, parca vad ca nu sunt gata si ne f... cu intrarea la facultate

| danutzu96 a răspuns (pentru Tollo):

Nasol... De exemplu joi este ultima zi de inscriere la Universitatea Bucuresti. La noi a promis ca da marti adeverintele. Sa vedem.

| bursuc001 a răspuns (pentru Tollo):

Bună!

Vi se va elibera o "Adeverinţă care atestă promovarea Examenului Naţional de Bacalaureat"!
Aceasta are o valabilitate de 12 luni ( de la data eliberării ) şi are acelaşi rol ca şi Diploma de BAC :)
Pe aceasta o veţi folosi în dosarul de înscriere/admitere la Facultate ( iar dacă depuneţi mai multe dosare, atunci vă faceţi copie LEGALIZATĂ după această Adeverinţă )!

Vezi mai multe detalii ( inclusiv aspectul Adeverinţei ) în O.M.E.N. nr. 3838/11.07.2014 de la linkul :
http://ismb.edu.ro/documente/retea/OMEN_3838_11_07_2014.pdf

O zi frumoasă!

| Deyuta_Andreyuta_1996 a răspuns:

Depinde de scoala ta cat de mult o intereseaza sava faca diplomele, dar in general se da doar o adeverinta si pe aceea o folosesti pana iti iei diploma originala