| Annabelle a întrebat:

Buna,sunt clasa 8 si trebuie sa dau examenul national.
as vrea la filologie sau stiinte sociale simplu sau cu intensiv engleza.
Dar nu am dat examenul de bilingv engleza, alti spun ca pot sa ma duc si fara examenul de bilingv alti spun ca trebuie sa am examenul de bilingv pentru a intra la intesiv engleza.
Intrebarea e...mai pot intra la intensiv engleza daca nu am dat bilingvul sau nu?

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru specializările cu "intensiv" NU este obligatoriu să dai "bilingv-ul"!
Deci, te poţi înscrie la specializări cu intensiv :)

Vezi alte detalii despre "intensiv/bilingv" în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-intensiv/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională din 2016 în Ordinul nr. 5081/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2015-2016

http://subiecte2016.edu.ro/2016/evaluarenationala/legislatie/

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......au-peste-6

| Annabelle explică (pentru bursuc001):

"Conform Art. 11 din Anexa I la Ordinul MECTS nr. 4802/31.08.2010 privind organizarea și desfășurarea admiterii în învățământul liceal de stat, la specializările cu predare intensivă a unei limbi străine au PRIORITATE elevii care au susținut proba de verificare a cunoștințelor la limba modernă (22 mai - 11 iunie 2014). = de aici eu inteleg ca doar cei care au dat bilingvul au prioritate la intensiv engleza, iar eu am intrebat daca pot intra fara bilingv pentru ca nu l-am dat.

| bursuc001 a răspuns (pentru Annabelle):

DAAA, te poţi înscrie la o specializare de "intensiv" chiar dacă nu ai dat "bilingv-ul"!

NU e vorba de "prioritate" în sensul înţeles de tine happy
Chiar şi cei care au promovat "bilingv-ul", dacă nu sunt repartizaţi la un liceu cu "bilingv", pot fi repartizaţi la unul cu "intensiv" ( dacă doresc şi trec astfel de specializări pe Fişa de înscriere/Fişa cu opţiuni ).

"Prioritatea" se referă la faptul că ei NU mai trebuie să susţină testul de Limba Engleză ( care se dă în vacanţa de vară, sau în primele 2 săptămâni de şcoală ) - deoarece sunt direct "promovaţi" pentru că au susţinut/promovat "bilingv-ul" - iar tu va trebui să susţi acel test de limbă!
Repartizarea în clasele de "intensiv" se va face în ordinea descrescătoare a notei de la Testul de limbă ( sau de la "bilingv" - în cazul acelor care l-au promovat ) în limita nr de locuri disponibile!
Restul elevilor sunt repartizaţi la clase "normale".

O zi frumoasă!

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Nu cred că s-ar putea

| utilizatorulnumberone a răspuns:

Dacă ai diplomă Cambridge (cred) A2 poți echivala dar ar fi trebuit înainte de darea probelor
Nu poți intra pe clasă cu bilingv dacă nu ai echivalat sau nu ai dat probele