| OnnyMady a întrebat:

anul asta intru clasa a 9. Vreau sa ma duc la cel mai bun liceu din oras la primele clase, si am 2 optiuni ori ma duc la mate info intensiv informatica ori intensiv engleza.Clasa de engleza este cea mai buna din liceu, anul trecut ultima medie a fost 9.70 in timp ce la info a fost 9.55, iar engleza nu e o problema pentru mine.Eu as vrea sa stiu(din experienta voastra)ce ar fi mai bine sa fac,ce sa aleg? Informatica nu am facut deloc in generala,nu am idee ce vom face acolo...
Tin sa mentionez ca eu sunt genul de elev care prinde mult din clasa,nederanjandu-se prea mult cu invatatul acasa, cu toate ca atunci cand trebuie aprofundez.Asa ca ce ma sfatuiti engleza sau info?

Răspuns Câştigător
| sebipopescu1 a răspuns:

Eu sunt la mate info intensiv engleza si pot spune ca nu as alege alt profil. pana la urma le inveti pe amandoua si engleza si informatica, in schimb la mate info intensiv nu prea e engleza adica sunt mult mai putine ore si plus ca la intensiv engleza ai si o ora foarte interesanta de istoria angliei americii geografia lor si cultura si civilizatie, depinde de semestru si e foarte interesant

8 răspunsuri:
| papys44 a răspuns:

Matematica de clasa a9a u este gra.Te-as sfatui mai degraba "mate info intensiv informatica"iar la informatica inveti cum se fac algoritmii..Intensiv engleza? Nu stiu. Va trebui sa vorbiti in engleza ceea ce presupune cunoasterea timpurilor verbale si a listei de verbe neregulate(toate verbele pe derost) 175 verbe fiecare cu 3 forme..Depinde daca iti place comunicarea. in societate sau... efortul psihic..Nu vreau sa iti influentez in niciunfel viitorul..acestea sunt decizii pesonale!

| Buburuzăăăă a răspuns:

Info, iar dupa poti sa faci tu niste cursuri de engleza pentru a te perfectiona happy funda>?

| dogslover a răspuns:

Mai bine te duci la info. Adica, daca la engleza intesiv e media mai mare, e ptc e mai usor, nu ptc copiii sunt extraordinari. Daca engleza o stii oricum, o poti aprofunda in afara scolii, plus ca mate-info da mult mai bine pentru facultate, iar profesorii spun ca daca te duci la mate-info, dupa scoala vei putea sa faci aproape orice meserie, caci iti dezvolta gandirea foarte bine. Iar pe drumul aceasta al informaticii, al matematicii si al stiintei in general, in strainatate se castiga foarte bine.

| KodeX a răspuns:

La mate-info dar vezi ca va fi putin greu cu info la inceput

| CC95 a răspuns:

Eu sunt la mate-info, intensiv informatica, dar cu siguranta as alege alt profil daca as mai avea sansa. Oricum, as alege cu siguranta intensiv engleza daca as fi in locul tau.
By the way, trebuie sa iti placa ceea ce faci, te sfatuiesc sa alegi acest profil doar daca iti plac stiintele exacte, daca vrei sa mergi la mate-info doar pentru a intra la primele clase, nu merita.

| OnnyMady explică (pentru CC95):

Imi place foarte mult matematica, de asta aleg acest profil, de ce regreti ca ai dat la intensiv info?

| CC95 a răspuns (pentru OnnyMady):

La momentul respectiv nu stiam ce vreau cu adevarat. Daca ma intrebi acum, nu as mai alege mate-info deloc. Dar revenind la problema ta, avand in vedere ca ai o pasiune pentru matematica, o sa iti placa acest profil, sunt sigura. Oricum, din cate stiu eu numarul orelor de matematica este aproximativ acelasi. Eu, de exemplu, la intensiv informatica, fac 5 ore de mate si 7 ore de info pe saptamana, in timp ce la neintensiv se fac 4 ore de info, sau chiar mai putin, dar cred ca depinde si de liceu. Sincer, am fost putin subiectiva cand ti-am raspuns pentru ca sunt pasionata de limbile straine, in special de engleza.

| ThePinkWorld a răspuns:

Eu as spune engleza. Iti va fi foarte folositoare, oriunde te vei duce, acum depindee ce iti doresti si tuu.