| IoNuTz96 a întrebat:

As dori sa imi ziceti care este programa pentru limularea la romana din clasa a 11-a. Pe toate site-urile scrie : "Conținuturile pentru simulare sunt cele prevăzute în programa de bacalaureat.
Pentru simulare sunt exceptate următoarele conținuturi:... " Eu vreau sa stiu doar ce avem de invatat, nu ma intereseaza ce este exceptat. Vreau exact ce trebuie sa invat pentru simulare. Nu am gasit nicaieri ceea ce trebuie exact sa invat.
Dau funda! Mersi.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din Programa de BAC se exceptează ( "se scot afară" ) conţinuturile menţionate în Programa de Simulare!
Ce rămâne, trebuie să înveţi pentru Simulare :)

Simularea se dă din materia care TREBUIE s-o faceţi până în martie ( la început ) şi este menţionată în Programă!

Subiectele TREBUIE să aibă structura celor de BAC, dar să conţină DOAR materia din clasele 9-11 ( până la începutul lui martie ).

Vezi Programa pentru Simulare la linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18806

Poţi primi un text din ORICE autor ( nu doar cei canonici ) la categoria "texte literare la prima vedere"!

"NOTĂ: Conform programei şcolare în vigoare, examenul de bacalaureat nu implică studiul monografic al scriitorilor canonici, ci studierea a cel puţin unui text din opera acestora.

Textele literare la prima vedere pot aparţine atât autorilor canonici, cât şi altor autori studiaţi.

Pentru proba scrisă, elevii trebuie să studieze în mod aprofundat cel puţin numărul minim de texte prevăzute în programa şcolară, aparţinând autorilor canonici sau prozei narative, poeziei sau dramaturgiei româneşti, despre care să poată redacta un eseu structurat, un eseu liber sau un eseu argumentativ, în care să aplice conceptele de istorie şi teorie literară (perioade, curente literare/culturale, elemente de analiză tematică, structurală şi stilistică) menţionate în prezenta programă.

Tematica studiilor de caz şi a dezbaterilor din programele şcolare, regăsită în programa de examen, poate fi valorificată în cadrul probelor orale şi scrise, prin solicitarea argumentării unor opinii sau judecăţi de valoare pe marginea acestora." - SURSA = Programa de la Română - vezi linkul :
http://www.legex.ro/Ordin-4923-2013-129052.aspx

http://www.avocatnet.ro/......-2014.html

* pag. 4-5 de la linkul
http://lege5.ro/......ional-2014

"Pentru proba scrisă, elevii trebuie să studieze în mod aprofundat cel puţin numărul minim de texte prevăzute în programa şcolară, aparţinând autorilor canonici sau prozei narative, poeziei sau dramaturgiei româneşti, despre care să poată redacta un eseu structurat, un eseu liber sau un eseu argumentativ"!

Deci, TREBUIE să ŞTI textele prevăzute în programa şcolară ( cls. 9-12 ) atât pentru autorii canonici, cât şi pentru ALŢI autori ai "prozei narative, poeziei sau dramaturgiei româneşti"!

Vezi şi programele şcolare în vigoare la linkul :
http://programe.ise.ro/......20IX-a.pdf

http://programe.ise.ro/......%20X-a.pdf

http://programe.ise.ro/......0XII-a.pdf

Toate cele bune.

| IoNuTz96 explică (pentru bursuc001):

Mi-ai facut capu calendar happy, nu puteai sa fi si tu mai exact, v-am rugat sa imi ziceti exact ce trebuie sa invat pentru subiectul III, acel subiect in care trebuie sa fac un eseu argumentativ. Vreau exact lectiile care trebuie sa le invat! Nu am fost destul de clar?

| IoNuTz96 explică (pentru bursuc001):

Deci tu ai zis : "Din Programa de BAC se exceptează ( "se scot afară" ) conţinuturile menţionate în Programa de Simulare!
Ce rămâne, trebuie să înveţi pentru Simulare happy "
SI INTREBAREA ESTE! : CER RAMANE DE INVATAT PENTRU SIMULARE? CARE SUNT ACELE LECTII? angry

| bursuc001 a răspuns (pentru IoNuTz96):

rolling on the floor

Ţi-am pus la dispoziţie tot ce era necesar ca să "descoperi" ce ai de învăţat!

Mai pune şi tu mânuţa şi caută puţin, NU aştepta totul de-a gata, "mură-n gură" laughing

Oricum, un răspuns mai bun şi mai corect decât acesta, NU vei primi happy

O zi frumoasă şi spor la învăţat!

| IoNuTz96 explică (pentru bursuc001):

Da... mi-a pus la indemana niste anexe unde la toate scrie "Pentru simulare sunt exceptate următoarele conținuturi:..." Bun. Pai si daca eu nu stiu care sunt acele lectii care ramana, cum o sa aflu? Mersi oricum.

| bursuc001 a răspuns (pentru IoNuTz96):

Cu plăcere!

Ţi-am pus la dispoziţie şi Programa de BAC :
http://www.legex.ro/Ordin-4923-2013-129052.aspx
( era şi mai sus )

Plus Programa anuală, pentru a vedea tot ce ai avut de învăţat în fiecare an...

Citindu-le, vei afla care sunt lecţiile ce trebuie învăţate :)

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| maria6 a răspuns:

Nu veti da din urmatorii autori: G. Bacovia, Lucian Blaga, Tudor Arghezi, Ion Barbu, Camil Petrescu, G. Calinescu, E. Lovinescu, Marin Preda, Nichita Stanescu, Marin Sorescu.

Raman, deci, Eminescu, Creanga, Caragiale, Slavici, Rebreanu, Sadoveanu,