| cRISS_5944 a întrebat:

As dori sa stiu cine a fost primul imparat roman. Nu vreau raspunsuri aiurea. Concret:*. Multumesc. ( dau funda)

Răspuns Câştigător
| valentinalina a răspuns:

Primul imparat roman a fost Caius Octavianus Augustus (63 i.Hr. - 14 d.Hr.), un stranepot al lui Cezar. A devenit imparat pentru ca in razboiul civil s-a impus in fata lui Antonius si a lui Lepidus, cu care ii urmarise si biruise pe ucigasii lui Cezar (Brutus si Cassius). Pentru restabilirea linistii si a ordinii, in anul 27 i.Hr. Senatul i-a acordat titlul de "August" (maretul).

10 răspunsuri:
| PinkDea a răspuns:

Primul imparat roman a fost "Caius Octavianus Augustus" (63 i.Hr. - 14 d.Hr.)...

| PaulaGGiyongchy a răspuns:

Primul imparat roman a fost Caius Octavianus Augustus (63 i.Hr. - 14 d.Hr.)

| lordbogdan a răspuns:

Caesar

| DanDannn a răspuns:

Caius Octavianus Augustus (63 i.Hr. - 14 d.Hr.)

| kitty_9669 a răspuns:

Primul imparat roman a fost Caius Octavianus Augustus (63 i.Hr. - 14 d.Hr.), un stranepot al lui Cezar. A devenit imparat pentru ca in razboiul civil s-a impus in fata lui Antonius si a lui Lepidus, cu care ii urmarise si biruise pe ucigasii lui Cezar (Brutus si Cassius). Pentru restabilirea linistii si a ordinii, in anul 27 i.Hr. Senatul i-a acordat titlul de "August" (maretul).
fundita?

| Etxd a răspuns:

Caius Octavianus Augustus (63 i.Hr. - 14 d.Hr.), un stranepot al lui Cezar. A devenit imparat pentru ca in razboiul civil s-a impus in fata lui Antonius si a lui Lepidus, cu care ii urmarise si biruise pe ucigasii lui Cezar (Brutus si Cassius). Pentru restabilirea linistii si a ordinii, in anul 27 i.Hr. Senatul i-a acordat titlul de "August" (maretul).

| ovize a răspuns:

Primul imparat roman a fost Caius Octavianus Augustus (63 i.Hr. - 14 d.Hr.), un stranepot al lui Cezar. A devenit imparat pentru ca in razboiul civil s-a impus in fata lui Antonius si a lui Lepidus, cu care ii urmarise si biruise pe ucigasii lui Cezar (Brutus si Cassius). Pentru restabilirea linistii si a ordinii, in anul 27 i.Hr. Senatul i-a acordat titlul de "August" (maretul).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mars la scoala! Ia uite ba ce chestie...

| 勒兹万 a răspuns:

Cezar Augustus