| carmenushaa a întrebat:

as vrea o bursa pentru a invata la o facultate din anglia. ce pasi trebuie sa urmez? Dau Funda!

Răspuns Câştigător
| Deutzy a răspuns:

Si eu am vrut sa merg anul trecut la o faculta acolo si atunci se cerea 8 minim media la bac si sa ai un examen de genu cambridge, ielts, toefl, etc.Eu am dat ielts-ul la Bucuresti dar sa stii ca e greu si diploma e valabila doar 2 ani si la acest examen trebuie sa obtii minim 6.In primul rand trebuie sa stapanesti engleza destul de bine, altfel nu obtii nota ceruta. Apoi trebuie sa stii ca tu nu iti vei plati faculta, doar dupa ce vei avea un loc de munca si atunci iti va trage din salar lunar, pana atunci de asta se va ocupa statul britanic, ca tu vei aplica pentru imprumut la ei.De anul acesta taxa e de 3 ori mai mare fata de anul trecut! Ce mai trebuie sa stii e ca vei avea nevoie de o groaza de bani, pentru ca chiriile sunt scumpe si depinde daca ai cu cine sa stai ca singura nu iti permiti, apoi de campus nici nu mai vorbesc. apoi pe langa asta, cheltuielile lunare, mancarea, banii de buzunar, haine si ce mai ai nevoie.Eu iti spun cazul meu :eu am luat doar 5 la ielts si la bac 8. 60, initial am crezut ca nu mai am nici o sansa, apoi am primit mailuri in prostie si de la facultati de finante si banci, management si tot felul la care nici macar nu am aplicat, ca sa merg ca ei imi ofera un loc la faculta si din astea sa ma atraga, dar nu am mai vrut eu sa merg, pentru ca in al 12-lea ceas mi-am dat seama in ce datorii ma bag si ce a mai fost la mine e ca am avut sansa sa merg intr-o tara unde nu se emigreaza foarte usor, cu posibilitati mult mai mari, cu studii gratuite si asa mai departe. Ce iti mai pot eu spune e ca va trebui sa faci un eseu si pe baza aluia vei fi examinata si sa iti alegi 5 faculti si in functie de ce alegi vei vedea ce iti cer fiecare, ce trebuie sa trimiti sa vezi daca te accepta sau nu.sunt multe chesti si ar fi bine sa ai pe cineva care e acolo si te poate ajuta pas cu pas.Eu nu vreau sa te descurajez doar iti spun parerea mea si realitatea sa stii la ce sa te astepti, dar bineinteles conteaza mult cu ce se ocupa si paintii tai, ce sprijin financiar ai.Si inca o chestie e cam greu sa iti gasesti de lucru full time daca ai cetatenie romana, dar daca ai maghiara e mai usor.In plus daca ai romana atunci va trebui sa aplici pentru un yellow card, cred ca asa se numeste si abia dupa ce iti vine ai mai multe sanse, dar pana il primesti dureaza luni... Sper ca ti-am fost de ajutor big grin

1 răspuns:
| AskAlex a răspuns:

Mi-a povestit un prieten ca trebuie sa ai multe activitati extra scolare, medii bune in clasele 9-12 si o medie la BAC peste 9. 30 sau ceva de genu'... oricum este foarte greu sa obtii o bursa in Anglia, dar daca inveti si te pregatesti bine ai sansewinking Bafta si intereseaza-te pe site-urile ministerelor poti gasi mai multe informatii.