| MasterOfDisaster a întrebat:

Buna TPU.as vrea sa citesc ceva de dostoievski. ce carte imi recomandati?
am 15 ani, si profa de romana ne-a spus sa citim in vacanta o carte de scriitori rusi (dostoievski sau tolstoi), si oricum eram si eu curioasa happy
multumesc, dau funda.
ps:spuneti doar daca ati citit, si cu cat mai multe cu atat mai bine, insa sa specificati preferata happy

Răspuns Câştigător
| nellyneliana a răspuns:

Buna! Eu iti recomand Crima si pedeapsa de Dostoievski. Sarbatori fericite!

7 răspunsuri:
| AnnAnne a răspuns:

Mie mi-a placut mult Anna Karenina, de Lev Tolstoi. Daca e prima carte pe care o citesti cu limbaj mai...de epoca, o sa ti se para ciudata la inceput, dar firul narativ e foarte bun si pe alocuri si suspans.Si nu e un roman "de fete", ca sa zic asa, care sa te plictiseasca, pe langa tema iubirii se regasesc si cea a razboiului, sensului si scopului vietii etc.
Sa revii pentru a ne spune ce ai ales sa citesti...si craciun fericit!happy

| a1doru a răspuns:

''crima si pedeapsa''.da te sfatuiesc sa citesti maidegraba nuvela ''jucatorul''.e mai accesibila pentru tine.

| MMadalina a răspuns:

De Dostoievski am citit "Crima si pedeapsa", "Idiotul"si acum citesc "Fratii Karamazov". Toate trei carti mi-au placut foarte mult si chiar m-au marcat.

De L.Tolstoi iti recomand "Anna Karenina" si "Cazacii" sunt 2 carti foarte bune.

Lectura placuta!happy

| DrunkenRat a răspuns:

Eu am citit "crima si pedeapsa". Este o lectura buna, dar plictisitoare in comparatie cu favoritele mele.

| MasterOfDisaster explică:

Multumesc tuturor de raspunsuri,acum citesc „crima si pedeapsa", dar le voi citit si pe celelalte recomandate de voi, rand pe rand happy

| Sonnia a răspuns:

'Adolescentul' de Dostoievski

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratii Karamazov de Dostoievski. E incitanta dar si mai voluminoasa fata de alte titluri ale sale.