| Radhika2000 a întrebat:

vreau sa va rog sa-mi spuneti si mie niste povesti, basme dar lungi pentru ca trebuie sa citim in vacanta..nu am citit nimic si trebuie nu pinochio, craiasa zapezii sau din astea ceva mai lung sa vada profa de romana ca am citit mai mult. de exemplu heidi e o carte lunga dar nu pot sa o citesc si eu ca a citit-o o colega. va rog multumesc dau funda (fara jigniri)

Răspuns Câştigător
| blackcat99 a răspuns:

Ca si basme iti recomand : "Tinerete fara batranete si viata fara de moarte" de Petre Ispirescu, "Print si cersetor" de Mark Twain, "Printul fericit" de Oscar Wilde. Acestea sunt cele mai frumoase opere pe care le-am citit eu. Mai poti cauta pe Google "literatura pentru copii" si gasesti acolo mai multe. O zi frumoasa!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ai aici o mulțime de cărți, povestite pe scurt. Eu aș alege "Vrăjitorul din Oz", "Alice în Țara Minunilor" sau "Minunta călătorie a lui Nils Holgersson..."http://www.lecturirecenzate.ro/lecturi-povestite/romane/ După ce citești povestirea pe scurt, citește cartea întreagă, o vei înțelege și o vei ține minte mult mai ușor.

| alina141619mm a răspuns:

Buna!happy.nu stiu multe da mie anul trecut mia datsa citesc. Fram ursu polar, ciresarii, amintiri din copilarie.print si cerstor.sovieski si romani(pasta o urasc)..si cam atat mia duc aminte,, succes la cititwinking