| anky13 a întrebat:

Buna TPU^^ As vrea sa-mi spuneti si mie trasaturile de la urmatoarele specii literare: schita, nuvela, pastelul, fabula, basmul. Va rog

Răspuns Câştigător
| Dildau a răspuns:

Nuvela este o specie epica ce urmareste caracterizarea unui personaj prin actiunile facute de acesta, povestea propriu zisa fiind mai putin importanta. (Popa Tanda- Ioan Slavici)
Schita este tot o specie epica inventata de Ion Luca Caragiale, ce urmareste trasarea unui portret din toate clasele sociale, autorul ironizandu-le comportamentele.(D-l Goe, Bubico, Vizita... - I.l. Caragiale)
Basmul este o specie epica in care apare in antiteza binele si raul (reprezentate prin personaje opuse, iar cel ce reprezinta binele este un model pentru toti oameni) si in care apar trasaturi umane, dar si unele supranaturale. Este specific folclorului romanesc.(Praslea cel Voinic si merele de aur- Cules de Petre Ispirescu )
Fabula este o specie epica in versuri sau ca simple texte, din care putem deduce o invatatura, o morala, transmisa prin personificarea unor animale, insecte, pasari, obiecte etc. (Boul si Vitelul- Grigore Alexandrescu)

6 răspunsuri:
| anky13 explică:

Antitemepenet19191:1.daca aveam nevoie de raspunsul asta nu mai scriam
2.sunt atenta la scoala dar profesoara ne-a spus sa caut in caietele de anul trecut si la doua din ele nu am gasit
3. poate se straduieste candva daca vrea (se numeste TPU toti pentru unu pentru asta este facut acest site)
4.te rog sa nu-mi spui tzutzi

| anky13 explică:

Cum incalc eu politica site-ului?

| anky13 explică:

Si daca sa intrebi ce am intrebat eu e stupid, atunci intrebarea acum ploua? cum e? nu e stupida?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai dormi la scoala tzutzi! Daca esti a8-a imposibil sa nu va spuna dirigintele/a! Nu ai nevoie de noi pentru asta! In plus poti cauta si tu pe net, fiindca sunt prea multe de scris si nu cred ca se streseaza cineva atat de mult pentru tinewinking!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga, nimeni nu are nevoie de raspunsurile celor care va raspund direct! Asta e 1.
2. Ai aruncat caitele de anul trecut nu-i asa? Lasa asta...dar totusi mi se pare stupid sa ne pui pe noi sa iti descriem fiecare specie literara in parte!
3. Poate.dar tot incalci politica site-ului si asta nu prea mi se pare corect!
4. Iti voi spune "draga"! E bine?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este, si nu exclud posibilitatea sa o pui tu candva din lipsa de ocupatie! Dar nu ma intereseaza ce faci!
Eu am spus ce am avut de spus, sper ca ai inteles cat de cat ideea mea, nu o mai lungesc!
O zi buna!