| Daniellllll1 a întrebat:

La evaluarea nationala "Limba si Literatura Romana", la operele literare trebuie sa stim toate definitiile sau doar trasaturile in programa scrie
"trasaturi ale speciilor literare: schita,basmul popular,pastelul,fabula,nuvela,romanul, doina populara, balada populara."
Deci doar trasaturile?
Ex:apartine genului epic/liric/dramatic(nu e cazul)
-Prezenta personajelor
-Modul de expunere ....etc...

Sursa: http://subiecte2015.edu.ro/......romana.pdf

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuie învățate toate definițiile. Pentru că poți primi apartenență la pastel, la nuvelă etc, și întotdeauna se începe cu definiția, iar apoi trăsăturile.

| Daniellllll1 explică (pentru floresdemayo):

Din cate vad astia de la "EDU" baga in noi cu forta invatatul si daca nu primesti apartenenta le-ai invatat degeaba sunt in total aproximativ 10 pagini (caiet mic) si ai invatat degeaba eventual iei ceva punctaj undeva unde iti cere trasaturi sau altceva dar pe langa ca inveti alea 10 pagini mai trebuie sa stii... nu esti robot sa stii chiar tot, nu spun ca nu pot invata toate alea dar daca nu iti da apartenenta...+ ca ai si la Matematica carul de pagini de invatat, sper sa trec cu bine examenele ca la simulare. nu iau peste 5 la niciuna (dar ma apropii)