| niggasinparisxxx a întrebat:

as vrea sa stiu cum mi-as putea inbunatatii dictia, sa vorbesc mai corect si mai cursiv fara sa ma balbai! FUNDA

Răspuns Câştigător
| Laura1092 a răspuns:

Faci exercitii de dictie : incepi cu cele mai usoare le pronunti incet si corect apoi incepi din ce in ce mai repede. Trebuie as ai rabdare si ambitie. Dupa ce te-au iesit cam 3 exercitii mai usoare incepi cu cele de nivel mediu, apoi cele cu nivel greu. Nu-ti fa griji daca nu iti iese din prima. Uite un site cu 40 de exercitii de dictie : http://www.codrosu.ro/......ti-dictia/

10 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

Incearca sa faci exercitii gen: stanca sta-n castan ca stan. happy

| mmary a răspuns:

Cititul este cea mai buna solutie.citeste si citeste foarte mult.vei observa rezultate remarcabile. Numai bine!

| Mihaela111 a răspuns:

Pe mine si pe colegii din clasa mea ne-a sfatuit dirigu sa vorbim in fata oglinzii big grin

| introduaicinumele a răspuns:

Citeste cu voce tare in fiecare zi cateva pagini dintr-o carte care iti place!

| Gabonne1982 a răspuns:

Cauta-ti un logoped si sa faci exercitii de logopedie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa citesti cat mai multe carti asa iti dezvolti limbajul si poti vorbi mai coerent, si incearca cat mai mult sa citesti cu voce tare big grin

| Piikachu a răspuns:

Ti-as recomanda un doctor ar fi bun

| Smile4us a răspuns:

Pai verisoara mea este prezentatoare tv asa ca trebuie sa vorbeasca repede, clar sh corect de obicei ea facea repetitii tinea un creion in gura dar nu cu varful, il prindea din laterala sh incepea sa vorbeasca. spunea diferite texte si asa a inceput sa vorbeasca din ce in ce mai clar si repede.Ca sa nu te balbai trebuie sa iti formulezi repede raspunsurile sh sa nu mai ai timp sa zici : a. aaa..Cam atat mai sunt sh propozitiile acelea incalcite cu :capra sare piatra... se gasesc pe net. Sper ca te.am ajutat :*

| Shino a răspuns:

Exersand. In primul rand citeste, carti cu care iti poti dezvolta vocabularul. In al doilea rand, citeste cu voce tare. Iar atunci cand vorbesti incearca sa te concentrezi pe articularea cuvintelor. Nu exista o solutie rapida sau simpla, totul tine de tine.

| denisa_6662 a răspuns:

Petru asta trebuie sa iti dezvolti si vocabularul prin lectura...Va trebui sa citesi carti la alegere din literatura unniversala sau din cea romana.