| Anonymus3000 a întrebat:

De cateva zile am inceput sa ma balbai uneori cand vorbesc? De ce? Cum as putea sa nu ma mai balbai

8 răspunsuri:
| andreeadragutza22 a răspuns:

Poate din cauza ca te grabesti sa spui un cuvantt mai greu... sau cand spui un cuvant nu esti atent mai patesc si eu din astea de exemplu nu ma inteleg unii oameni pentru ca ma albi eu zic ca e ceva trecator incearca sa zici cuvantul in gand corect si pe urma cu glas tare sau exerseaza mult la citit calumea o sa iti dezvolti si cititul si balbaitul o sa dispara

| myhaelamar86 a răspuns:

Ai putea sa taci din gura.
sunt mai multe motive pentru care te poti balbai: emotii, dorinta de a spune ceva interesant repede, enervare.
Solutia este sa fii calm, relaxat (asa ca ardelenii), sa citesti carti cu voce tare, sau sa apelezi la un logoped.

| BebeStrumf a răspuns:

Balbaitul se trece singur,cu timpul, nu ai ce face, decat sa astepti sa treaca timpul si tu sa capeti un bagaj de cunostinte.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Balbaitul care apare cu timpul si, aparent, fara motiv (nu au fost accidente/incidente sau mai stiu eu) poate fi tratat cu putina vointa happy Poate ca esti tensionat si nu te poti concentra ca lumea la ce vorbesti. Incearca sa te calmezi, sa vorbesti fara graba, ca oamenii or sa aiba rabdare sa te asculte (daca, desigur, ai ceva de zis).

| BESTNICK a răspuns:

Trebuie sa pronunti cuvintele rar.winking

| MeAndMe1000 a răspuns:

Sa repeti vorbitul in fata unei oglinzi. Poate ai emotii cand vorbesti cu cineva si de aceea te balbai.

| Ciprian_8297 a răspuns:

Sal! pai trebuie sa te concentrezi si sa te gandesti de 2 ori inainte ce sa vbwinking e foarte simplu...succes

| DiandraMia a răspuns:

E foarte greu de raspuns la intrebarea ta. Si eu patesc la fel ca tine. Trebuie sa fii calm atunci cand vorbesti si sa te autocontrolezi. Iti doresc mult succes!