| takoda171 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cum sa ma transfer la alt liceu, pas cu pas. Sunt a clasa X-a si as vrea sa ma transfer la alt liceu pe semestrul II. PS: Directoarea are probleme cu transferurile, adica nu le accepta, dar oricum eu incerc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Transferul este un DREPT al elevului!--- respectivul drept este reglementat de ROFUIP, incepand cu articolul 135 din Regulament (http://www.gscfr.ro/regulamente/r-o-f-u-i-p/).Ca urmare, daca consiliul de administratie al scolii la care doresti sa te transferi va aproba cererea ta de transfer, consiliul de administratie al scolii de la care pleci va trebui sa-si dea acceptul si sa faca formalitatile ce se impun.
Te sfatuiesc :
*sa citesti cu atentie Regulamentul, sectiunea "Transferul elevilor" iar de transfer sa se ocupe unul dintre parinti
Succes!

| takoda171 explică (pentru alessia5158):

Multumesc! Chiar mi-ai dat speranta.O sa ii aduc in privire regulamentul doamnei directoare.

2 răspunsuri:
| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Iti trebuie medie buna, sa faci un dosar de transfer, iti poate spune cei de la secretariat ce trebuie, si sa dai niste diferente, sa accepte directoarea. si stiu ca unui coleg i-a trebuit recomandare de la fiecare profesor ca e un elev bun, nu are probleme...