| Alinaaa17 a întrebat:

Buna TPU :*! As vrea si eu sa va intreb ceva. Am trecut in clasa a 9a am intrat intr-un liceu bun, dar am intrat la profilul mate-info. Nu sunt buna la mate, chiar deloc! As avea sanse sa ma transfer la filologie, dar nu prea imi place sa tocesc geografia, istoria. E asa grea matematica in liceu? La mate-info? Vreau sa-mi spuneti ce se face la mate info. E asa de greu? :-s Vreau pareri.

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

Copy/paste la un raspuns al meu la o intrebare asemanatoare:
Profilele de uman te "limiteaza" atunci cand vrei sa iti alegi o facultate respectiv o meserie. Orizonturile se schimba de la an la an si nu ai de unde sa stii exact ce te vei face cand vei termina liceul. Mate-info e profilul care iti da cele mai multe optiuni pe viitor, sau cu alte cuvinte te poti face cam orice terminand acest profil. De exemplu daca esti la un profil de uman (filo, stiinte sociale), si la final cand termini liceul vrei sa faci facultatea de economie sau mai stiu eu ce, va fi foarte greu, pentru ca va trebui sa recuperezi toata matematica din liceu...si nu toti pot asta.

Tu stii cel mai bine la ceea ce esti mai bun/a si la ce nu. Tot ce pot sa iti spun este ca la mate-info materia de baza pe care trebuie sa o sti foarte bine si sa te chinui sa tii pasul cu ea, e matematicahappy Iar pentru profilele cu informatica intensiv pe langa matematica, trebuie sa tii bine pasul si cu informatica.
Si sa nu iti fie frica de ceea ce spun altii cum ca ar fi nu stiu cat de greu. Da, este mai greu decat la celelalte, si este ceva ce trebuie luat in calcul, dar crede-ma ca daca vrei, se poate.

Sunt la matematica - informatica cu informatica intensiv si personal mi se pare superb, nu as fi putut alege un profil mai bun. Sunt la acest profil si trec pe a 11-a. Da, este mai greu decat la celelalte clase, dar in opinia mea merita. Trebuie sa fii bun prieten cu matematica si cu informatica, cam asta e baza. Si bineinteles ca nu poti face asta, daca nu le acorzi atentie zilnic macar 1-2 ore. Nu sunt materii pe care sa le poti invatat altfel decat lucrand zilnic la ele, insa dupa cum spuneam si mai sus, daca vrei, se poate.

4 răspunsuri:
| Adryanna2000 a răspuns:

Mate-info este matematica si informatica. Daca nu te pricepi te poti transfera la un liceu unde au mai ramas locuri la filologie.

| Sorin24 a răspuns:

Art.136. (1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/ a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior.
(2) Elevii din clasele a X-a – a XII-a/a XIII-a se pot transfera, de regulă, la clasele la care media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul. Excepţiile de la această prevedere se aprobă de către consiliul profesoral.
Art.141. (1)Elevii din învăţământul liceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, astfel:
a) în aceeaşi unitate de învăţământ, de la o clasă la alta, cu aceeaşi specializare/calificare profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă;
b ) în aceeaşi unitate de învăţământ, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare la alta, de la o calificare profesională la alta, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, după promovarea examenelor de diferenţă;
c) de la un liceu la altul, respectând filiera, profilul, specializarea, respectiv calificarea profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, în baza criteriilor prevăzute în prezentul regulament şi în regulamentul intern al liceului la care se solicită transferul;
d) de la un liceu la altul, schimbând filiera, profilul, specializarea, respectiv calificarea profesională, în limita efectivelor de 30 de elevi la clasă, după promovarea examenelor de diferenţă, în baza criteriilor prevăzute în regulamentul intern al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul;

| AcelasiEu3 a răspuns:

Da! ai sanse sa te transferi. Ati recomand sa mergi cu mama ta cat mai repede, pentru ca, cand va incepe scoala nu o sa poti. Bafta

| EllaEva a răspuns:

Nu, in cadrul aceluasi liceu nu, este foarte simplu. Trebuie sa stai un semestrul la profilul mate-info apoi te duci cu parinti si vorbesti cu directorul liceul... In cadrul aceluasi liceu cam toate transferurile sunt aprobate