| Toxic_5027 a întrebat:

TPUhappy! Astazi am gasit pe net un test initial la chimie si ni se dadea substanta CuSO4 si ni se cerea, printre altele, formula chimica. Eu stiam ca formula chimica esta aceea care ni s-a dat. Gresesc cumva?

Răspuns Câştigător
| HappySadness a răspuns:

Trebuie sa fi gresit cine a facut testul. Sau cine stie, poate e o capcana happy

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Nu cumva se referea la formula sulfatului cupric ca si cristalohidrat? Formula aceea este CuSO4 x 5 H2O (piatra vanata). Adica poate ar fi fost posibil sa se ceara in test formula cristalohidratului.

| tincurobert a răspuns:

Probabil o fi vrut denumirea: sulfat de cupru sau piatra vanata