| ♪ŧђέ gђσsŧ σƒ уσυя ðяέαm♪ a întrebat:

Mai, o intrebare: ce inseamna aria semantica e tot aceeasi cu campul semantic/lexical? Exemple, plzbig grin

Răspuns Câştigător
| Daiana90 a răspuns:

Da, e acelasi lucru. Ai luat exercitiul cumva din caietul de vacanta, unul verdebig grin? Ca si eu am unul de la fratele meu si pe prima pagina ii da ceva cu aria semantica a cuvintelor frate si sora parca. laughing

25 răspunsuri:
| ClaudiuAndrei90 a răspuns:

Deci camp semantic sau lexical se refera la cuvintele care fac parte dintr-un anumit domneniu. Uite de exemplu:scoala.campul lexical se refera la cuvintele care fac parte din acest domeniu:profesor, caiet, elev, ore, lucrarietc. Sper sa fie bine.

| lil_2808 a răspuns:

Ha? faci dif intre matematica si romana?big grin
adica...

| anonim_4396 a răspuns (pentru lil_2808):

Cred ca stii ca aria semantica nu se refera la matematica, ci la romana, nu?!
Cine nu face diferenta?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu completez acum caietullaughing

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu fac acum caietu si tot asa ma intrebam ce inseamna laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaaaaaaaaa. Si eu am acel caiet. Nu vreti sa il facem impreuna?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing si ew am caietulblushing abia acum il incepbig grinlaughing

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am un caiet la fel ca al vostru =). de clasa a VII big grin

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câmpul lexico-semantic constituie o clasă de cuvinte reunite prin componente de sens comune, dar între care se stabilesc diferenţe (opoziţii) semantice.

Câmpul este o clasă relativ deschisă, alcătuită riguros de specialişti şi, în mod aproximativ, de vorbitorii obişnuiţi.

EXEMPLE:
- numele de rudenie (aproximativ 50 de termeni în limba română)
- numele de culori (peste 200 de termeni în limba română)
- denumirile animalelor domestice şi sălbatice
- denumirile fenomenelor sonore ş. a.

Asocierea cuvintelor în câmpuri prezintă avantajul de a reţine mai precis diferenţele între termeni. De exemplu, a striga este corelat cu a vorbi, amândouă desemnând „sunete articulate" emise cu „diferenţe de intensitate" în schimb a răcni, a rage, desemnează „sunete nearticulate", „emise cu intensitate mare".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt prof. de romana
Câmpul lexico-semantic constituie o clasă de cuvinte reunite prin componente de sens comune, dar între care se stabilesc diferenţe (opoziţii) semantice.

Câmpul este o clasă relativ deschisă, alcătuită riguros de specialişti şi, în mod aproximativ, de vorbitorii obişnuiţi.

EXEMPLE:
- numele de rudenie (aproximativ 50 de termeni în limba română)
- numele de culori (peste 200 de termeni în limba română)
- denumirile animalelor domestice şi sălbatice
- denumirile fenomenelor sonore ş. a.

Asocierea cuvintelor în câmpuri prezintă avantajul de a reţine mai precis diferenţele între termeni. De exemplu, a striga este corelat cu a vorbi, amândouă desemnând „sunete articulate" emise cu „diferenţe de intensitate" în schimb a răcni, a rage, desemnează „sunete nearticulate", „emise cu intensitate mare".

Câmpul este o clasă relativ deschisă, alcătuită riguros de specialişti şi, în mod aproximativ, de vorbitorii obişnuiţi.

EXEMPLE:
- numele de rudenie (aproximativ 50 de termeni în limba română)
- numele de culori (peste 200 de termeni în limba română)
- denumirile animalelor domestice şi sălbatice
- denumirile fenomenelor sonore ş. a.

Asocierea cuvintelor în câmpuri prezintă avantajul de a reţine mai precis diferenţele între termeni. De exemplu, a striga este corelat cu a vorbi, amândouă desemnând „sunete articulate" emise cu „diferenţe de intensitate" în schimb a răcni, a rage, desemnează „sunete nearticulate", „emise cu intensitate mare".

| deea4u a răspuns:

Sunt la aceiasi problemabig grin, da pe prima paginabig grin, frate si sora.

| anonim_4396 a răspuns (pentru deea4u):

Si eu la fel laughing

| Ralluca96 a răspuns:

Si eu completez caietul big grin si chiar ma intrebam ce inseamna

| madlyna a răspuns:

Si eu am caietultongue poate imi dai id-ul tau. facem impreunalaughing)

Alte răspunsuri